Aby szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy dokładnie zastanowić się nad kilkoma sprawami. Jeśli mamy tego materaca używać sporadycznie np. pod namiotem, w razie odwiedzin gości itp. to rzeczywiście może to być jakieś rozwiązanie. Tak naprawdę prawie wszędzie i prawie na wszystkim można się przespać, jeśli ma się tylko odpowiednią wyobraźnię lub po prostu jak się jest odpowiednio zmęczonym. Lecz przespać się, a wyspać się to dwa odrębne znaczenia. Spanie na materacu dmuchanym dłużej niż przez jedną noc może okazać się dla większości z nas sporym dyskomfortem.

 

Materace dmuchane do spania - jak to w ogóle działa?

Przyglądając się budowie materaca dmuchanego do spania możemy zauważyć jedną rzecz. Jego prosta, doskonale znana wszystkim konstrukcja polega na tym, że materiał w odpowiednim kształcie zostaje napełniony powietrzem pod ciśnieniem. Jeśli na środku takiego materaca wywrzemy nacisk, to powstanie swego rodzaju lej, którego centrum będzie punkt, w którym wywierany jest największy nacisk.

Takie rozwiązanie zdecydowanie nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla naszego ciała, a efekty długotrwałego korzystania z materaca dmuchanego do spania mogą być nie do pozazdroszczenia. Potrafią także występować modele dzielone na komory lub też takie, w których zastosowano inny rodzaj zapobiegania powstawaniu jednego leja, na rzecz kilkunastu innych (mniejszych). Jednak i taka budowa jest wadliwa, a na dłuższą metę tradycyjne materace kieszeniowe czy piankowe sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

 

krótkie podsumowanie wad spania na materacu dmuchanym

 

Jakie są podstawowe różnice między spaniem na materacu dmuchanym, a na modelach tradycyjnych

Budowę materaca dmuchanego przedstawiliśmy powyżej, lecz można do tego dodać fakt, iż stopień cyrkulacji powietrza w takich materacach, delikatnie rzecz ujmując, nie należy do wysokich, no chyba, że materiał jest nieszczelny. Materace kieszeniowe lub piankowe, w zależności, z jakiego materiału są wykonane, będą miały dobrą lub bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Jedne ze względu na porowatość pianki, inne ze względu na otwory wykonane np.: w płycie lateksowej.

Standardowe materace zasadniczo lepiej dopasowują się do kształtów ciała użytkownika, chociażby ze względu na strefowość materacy. Obecnie wiele modeli materacy posiada strefy twardości, które mają za zadanie jeszcze lepsze dopasowanie się powierzchni do ciała. Polega to na tym, iż na swojej długości materac w pewnych strefach jest odrobinę miększy (by bardziej się zapaść np.: biodra), a w innych odrobinę twardszy (by bardziej podeprzeć np.: odcinek lędźwiowy). Podczas spania na materacu dmuchanym możemy zapomnieć o podobnym systemie.

 

Czystość jest bardzo ważna!

Pokrowce w materacach standardowych często mają możliwość prania, dlatego są o wiele bardziej przyjazne dla alergików. Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość pozbycia się pewnej części alergenów i roztoczy. Poza tym w zależności od pokrowca mamy do dyspozycji różne rozwiązania technologiczne i wiele rodzajów tkanin np.: niektóre pokrowce są wykonane z włókien celulozy drzewnej, które są bardzo dobre dla naszej skóry, gdyż odprowadzają pot, dobrze oddychają i są bardzo przyjazne w dotyku. Z technologii wykorzystywanych w pokrowcach możemy wymienić np.: pikowanie pokrowca pianką termoelastyczną lub inną poprawiającą komfort snu. Ponownie, spanie na materacu dmuchanym nie zapewnia nam podobnych wygód.

Dlatego na dłuższą metę wybór standardowych materacy jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż spanie na materacu dmuchanym. Należy też pamiętać o tym, że jeśli mamy mało miejsca w mieszkaniu i chcemy ugościć naszych bliskich, to właśnie materac dmuchany będzie najlepszym rozwiązaniem. Wobec tego - czy spanie na dmuchanym materacu to dobry pomysł? Odpowiedź wydaje się oczywista.