Podczas zakupów coraz częściej spotkać się możemy z pojawiającymi się na produktach (między innymi materacach ekologicznych) etykietami oznajmiającymi, że są one “eko” lub “bio”. Co to znaczy? Pojęcie to odnosi się najczęściej do szeroko rozumianego proekologicznego podejścia producenta danego wyrobu. Może oznaczać wyjątkowo mocno ukierunkowany na nieszkodliwość dla środowiska proces produkcyjny, produkt powstały jedynie z naturalnych materiałów, lub wysoki stopień przyjazności dla organizmów żywych (np. hipoalergiczność, nietoksyczność, biodegradowalność etc).

 

Materace ekologiczne - czym są?

Najczęściej pod tym określeniem kryją się materace eko powstałe z nieszkodliwych dla środowiska materiałów, takich jak bawełna, mata kokosowa, ziarna gryki, oraz inne naturalne tworzywa. Niekiedy spotkać można się też z ekologicznymi materacami na bazie piany produkowanej z naturalnych olejów roślinnych. Bawełna jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych włókien roślinnych ze względu na bardzo korzystne właściwości użytkowe. Jest wytrzymała, dobrze przepuszcza wilgoć odprowadzając ją od ciała, wyjątkowo rzadko wywołuje alergie oraz jest przyjemna w dotyku.

Powstają z niej nie tylko pokrowce na materace, ale po obróbce poprzez proces zgrzeblenia, także i sama warstwa nośna. Powstające z włókien kokosowych wypełnienia także są często spotykane. Dzięki dużej zawartości ligniny nie pozwalają na przegrzanie, są przewiewne oraz posiadają strukturę o pożądanych ze względu na wytrzymałość cechach. Płyty wytwarzane z kokosa często stosowane są jako wkłady podnoszące siłę nośną materaca eko. Ziarna gryki natomiast przeważnie mają zastosowanie jako wypełnienie o korzystnych właściwościach termicznych. Piany z olejów naturalnych charakteryzują się bardzo dobrą sprężystością punktową oraz antyalergicznością.

 

ekologiczny materac janpol

 

Ekologiczne materace - zalety produktów.

Materace ekologiczne charakteryzują się zdecydowanie wyższą przyjaznością procesu produkcyjnego dla środowiska naturalnego. Podczas wytwarzania pian wysokoelastycznych do atmosfery emitowane są mniejsze ilości zanieczyszczeń, a powstałe po produkcji odpady często można w całości wykorzystać powtórnie. Produkcja materacy eko z włókien roślinnych (czyli np. wcześniej wspomnianej bawełny czy kokosa) również znacząco przewyższa pod względem ekologiczności procesy wytwarzania syntetycznych odpowiedników.

Ponadto naturalne tworzywa stosowane do wykonywania ekologicznych materacy są lepiej tolerowane przez ludzki organizm. Nie wywołują reakcji alergicznych, (co zdarza się dość często w przypadku tworzyw sztucznych). Czyni je to szczególnie korzystnym wyborem dla dzieci i osób, o wrażliwej skórze. Dodatkową zaletą dla użytkowników materacy ekologicznych są ich dobre właściwości termiczne. Większość naturalnych materiałów sprzyja termoregulacji organizmu oraz przeciwdziała przegrzewaniu się podczas snu. Ich struktura ułatwia także odprowadzanie wilgoci, co w znaczny sposób podnosi komfort snu.