Nasz materac, tak jak niemalże każdy inny przedmiot znajdujący się w naszym domu, może ulec małemu wypadkowi. Rozlana kawa lub sok, psie łapy, kurz, czy roztocza mogą pojawić się na nim właściwie w każdej chwili. A przecież higiena snu jest niezwykle ważna - jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, możemy spać bezpieczniej oraz po prostu lepiej. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie jak wyczyścić materac oraz przedstawimy Ci kilka ciekawych trików, dzięki którym czyszczenie materaca będzie o wiele, wiele łatwiejsze. Artykuł przyda się wszystkim, którzy chcą zadbać o czystość swojego podłoża snu, niezależnie od tego, czy posiadają drogi, nowoczesny materac, czy bardziej klasyczną jego wersję. Zaczynajmy!

 

Czyszczenie materaca nie musi być wcale trudne

Zacznijmy od najprostszego sposobu na dbanie o nasz materac. Regularne czyszczenie materaca odkurzaczem oraz odkurzanie okolic naszego łóżka pozwoli nam pozbyć się zalegających wokół drobinek, które mogą podrażniać nasze drogi oddechowe, a nawet powodować reakcje alergiczne. Nawet krótkie, kilkuminutowe odkurzanie, pomoże nam zadbać o nasz materac.

Kolejną ciekawą odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić materac jest... soda oczyszczona! Wystarczy równomiernie posypać nasze podłoże snu tym środkiem, a następnie odczekać około dwóch kwadransów, by odświeżyć materac oraz pozbyć się ewentualnych zapachów, które do niego przylgnęły. Całkiem sprytne, prawda? Po upłynięciu 20-30 minut wystarczy po prostu odkurzyć sodę. Czyszczenie materaca w ten sposób to także sposób na walkę z bakteriami. Alternatywą do powyższego rozwiązania jest także zastosowanie specjalnego olejku z drzewa herbacianego. Można go zakupić w większości sklepów wielkopowierzchniowych.

 

Jak dbać o materac w przypadku bardzo trudnych plam?

Jeżeli na naszym materacu pojawi się trudna, ciemna plama, na przykład z kawy, należy ją odeprać. Uwaga! Nie dopuść do tego, aby do Twojego materaca dostała się woda! Zamoczony może utracić część swoich właściwości, co wpłynie negatywnie na komfort jego użytkowania. Jak wobec tego wyczyścić materac z trudnych plam? Należy odeprać je ręcznie, za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Koniecznie zapoznajmy się także z zaleceniami producenta danego modelu.

Czyszczenie materaca to bardzo ważna kwestia. Czysty materac, to dobry materac. Jeżeli chcemy dodatkowo zadbać o higienę naszego snu, pamiętajmy o regulanym wietrzeniu sypialni. Świeże powietrze pomaga zachować nowoczesnym modelom czystość i zapewnia lepszą "oddychalność". Warto także regularnie zmieniać pościel, której jakość oraz czystość również wpływają na kondycję materaca. Teraz już wiesz jak wyczyścić materac - koniecznie sprawdź, czy Twoje podłoże snu nie potrzebuje odświeżenia. W końcu każdy z nas lubi spać w czystym, zadbanym łóżku, prawda?