Przez długi czas uważano, że pluskwy nie stanowią już żadnego problemu, szczególnie w państwach wysoko rozwiniętych. Jednak w związku z tym, że na obecnym etapie wielu z nas podróżuje w różne rejony świata, w których te małe wredne stworzonka dokuczają ludziom i czują się doskonale, spowodowało przedostanie się ich i w nasze rejony. Warto więc znać odpowiedź na pytanie jak zabezpieczyć materac przed pluskwami.

Co to jest pluskwa i jak wygląda?

Pluskwa to gatunek owada należący do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie człowieka. Dorosłe osobniki osiągają długość od 4 do 6 mm. Natomiast w początkowej fazie rozwoju mogą przypominać wielkością ziarnko maku. Odżywiają się krwią co parę dni, bez pożywienia wytrzymają do 3 miesięcy. Są jednak w stanie wejść w stan hibernacji i wytrzymać zdecydowanie dłużej.

Pluskwy w materacu

Pluskwy lubią ukrywać się wszwach i zgięciach materacy, pod uchwytami do przenoszenia materacy, szczelinach w ścianach, szafkach pod obrazami, ogólnie w miejscach ciemnych i dających im bezpieczeństwo. Do zagnieżdżenia może dojść na skutek przeniesienia ich np. z hotelu na ubraniu lub torebce.

Jak sprawdzić czy pluskwy są w mieszkaniu?

Ugryzienia pluskiew są bezbolesne, gdyż przed przystąpieniem do uczty wstrzykują swojej ofierze środek znieczulający. W sumie to miło z ich strony. Ich obecność można stwierdzić po miejscach na ciele na których żerowały, pojawia się tam obrzęk i białe pręgi. Kolejnymi oznakami inwazji są ich odchody, jaja, plamy krwi na materacu i pościeli oraz ich pancerzyki. Zdarza się też że o ich obecności może świadczyć zapach zgniłych malin.

Jak zabezpieczyć materac przed pluskawmi?

Aby zabezpieczyć nasz materac przed zasiedleniem go przez pluskwy można stosować specjalne pokrowce, które stanowią nieprzenikalną barierę dla tych insektów. Można też dbać o bezpieczeństwo i prać ubrania w temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza, gdy wracamy z podróży. Jednak w życiu bywa różnie i mimo naszych działań możemy coś przeoczyć lub zaniedbać. Dlatego kiedy już dojdzie do inwazji, a ucieczka nie wchodzi w grę to należy przystąpić do kontrataku. Najskuteczniejsze jest wezwanie specjalistycznej ekipy zajmującej się dezynsekcją (czyli fizyczną likwidacją niechcianych gości).

Samodzielna dezynfekcja

Jak zabezpieczyć materac przed pluskwami na własną rękę?  Można zacząć od prania tego co możliwe w temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza oraz użycie detergentów. Rzeczy, których wyprać się nie da, można spróbować zamrozić w zamrażalniku przez 2 tygodnie np. pluszowe zabawki. Odkurzmy dosłownie wszystko, każdą szczelinę, każdy zakamarek. Następnie używamy wody z detergentami i czyścimy wszystkie powierzchnie by pozbyć się jaj insektów. Czego umyć, wyprać lub wymrozić nie możemy to traktujemy dedykowaną do tych celów chemią lub pakujemy szczelnie w folie i wyrzucamy. Jeśli nie spakujemy szczelnie, tylko po prostu wyniesiemy z domu to musimy być przygotowani na to że „goście” wrócą i może po okolicy się rozejdą.

Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące tego, jak zabezpieczyć materac przed pluskawmi nigdy nie będą wykorzystane w praktyce. Niemniej jednak zawsze warto wiedzieć, jak pozbyć się pasożytów ze swojej sypialni i zagwarantować sobie spokojny sen.