Gdy mamy już swój nowy, upragniony materac, musimy uzupełnić ja wybór pada na poduszkę. Jaka? Profilowana? Płaska? Wysoka, czy niska? A może najzwyklejsza? Są to najczęściej padające pytania zarówno w kierunku Nas samych, jak i w kierunku doradców. Wybór poduszki bywa tak samo trudny, niekiedy nawet trudniejszy, jak wybór odpowiedniego materaca. Jaką poduszkę wybrać? Wiele kryteriów wpływa na dobór tej właściwej dla Naszych potrzeb poduszki, ponieważ rodzajów, wysokości, stopnia twardości jest bardzo dużo, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jaką poduszkę wybrać?

Najlepszą odpowiedzią na postawione w tytule wpisu pytanie jaką poduszkę wybrać jest - taką, na której będzie Nam się wygodnie spało! Przy doborze poduszki powinniśmy zatem kierować się przede wszystkim wysokością, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni oraz ulubioną pozycją w trakcie snu. Na podstawie pozycji, jaką przyjmujemy w łóżku, możemy bliżej określić, jaki kształt poduszki będzie dla Nas najbardziej odpowiedni. 

Uniwersalna poduszka profilowana

Uniwersalne poduszki profilowane posiadają dwa różnej wysokości „garby”. Mniejszy służy do spania na wznak (na plecach) lub na brzuchu, natomiast większy, do spania na boku. Konstrukcja taka jest przyjazna naturalnej kifozie kręgosłupa, czyli lekkiemu łukowi powstającemu na linii odcinka szyjnego. W trakcie leżenia na wznak, podczas uwydatnienia kifozy, głębokość łuku szyjnego jest mniejsza niż szerokość Naszego barku - w przypadku pogłębionej kifozy możemy zatem korzystać z większego „garba” poduszki. 

Należy jednak pamiętać o tym, że coś, co jest „uniwersalne”, wbrew temu jak zostało nazwane, może nie pasować każdemu. Nie każdy będzie odczuwać ten sam stopień wygody na poduszce profilowanej, gdyż jej garby z reguły są dość duże. Jeśli Nasze barki są dość wąskie, taka poduszka może okazać się zbyt wysoka, w wyniku czego będziemy wprowadzać nienaturalną krzywiznę odcinka szyjnego względem reszty kręgosłupa, a w konsekwencji - budzić się z bólem tego odcinka. 

Poduszka płaska 

Dobór poduszki płaskiej jest zdecydowanie mniej problematyczny - w jej przypadku liczy się głównie wysokość i twardość. Parametry te warto dobrać do takich cech poduszki, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Może bowiem się okazać, że teoretycznie prawidłowo dobrana pod kątem wysokości czy twardości poduszka będzie dla nas niewygodna, ponieważ przywykliśmy do spania bardzo wysoko. W takim przypadku nawet najlepiej dobrana poduszka będzie nieodpowiednia i może powodować ból.

Poduszka płaska, a zarazem wysoka, jest kierowana głównie dla osób lubujących się w podwyższonej powierzchni spania dla głowy. Najczęstszym kształtem, jaki spotkamy przy tym rodzaju poduszki jest potocznie zwane „mydełko”. Poduszka tego typu jest wygodniejsza w trakcie siedzenia, gdyż dużo dokładniej wypełnia odcinek dolny kręgosłupa podczas opierania się o zagłówek łóżka czy ścianę. Trafia do szerokiej grupy odbiorców i jest najlepszym wyborem dla osób „przesiadających się” z wysokiej, standardowej poduszki, w kierunku poduszki specjalistycznej, gdyż łatwiej jest stopniowo obniżać wysokość Naszej głowy. 

Jaką poduszkę wybrać? 

Producenci poduszek i kołder nie uciekają się do „utrudniania życia” aż tak, by tworzyć różne twardości i parametry jednego produktu. Poduszki płaskie można dobierać do indywidualnych preferencji na podstawie różnic w gęstości pian, przy czym warto skorzystać z fachowego wsparcia specjalistów. Często spotkać się można z prośbą podania wysokości barku, w celu dobrania odpowiedniego modelu poduszki. Jest to swego rodzaju próba znalezienia uniwersum dla danego segmentu budowy ciała i pozycji, ponieważ każdy z Nas układa się do snu całkowicie inaczej i różnica kilku stopni nachylenia ciała względem materaca wprowadza sporą różnicę w wysokości, jakiej poduszki będziemy potrzebować.

Jaką poduszkę wybrać? Jak już wspomnieliśmy, wybór bywa równie trudny, niekiedy trudniejszy, niż w przypadku materaca, więc najlepszym wyborem będzie odpowiednia współpraca przy zdawaniu krótkiego wywiadu z fachowcem,który miałby Nam pomagać w doborze oraz zastanowienia się nad kwestiami poruszonymi wyżej.

Sprawdź naszą ofertę:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.