Zaczynamy rozmyślać nad zmianą materaca, a powodów zarówno nie brakuje, jak i nie wiemy, który będzie najbardziej sensownym i przełomowym w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji odnośnie zakupu. De facto, tylko my wiemy, kiedy materac nadawać się będzie do zmiany, lecz warto,w trakcie użytkowania, zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników charakteryzujących konieczność wymiany materaca. Oto czynniki, które mogą decydować o konieczności wymiany materaca do spania. Kiedy należy zmienić materac? 

W materacu zrobił się „dołek”, wpadam

Jest to jeden z najczęstszych powodów, które bywają przełomem w trakcie użytkowania o konieczności zmiany. Piana użyta w wykończeniu materaca nie jest już „pierwszej młodości” i zaczyna się odkształcać. Będzie to znacząco obniżać komfort, a także może prowadzić do powstawania u nas zwyrodnień. Jeśli konstrukcja materaca zostaje naruszona – wpływać to będzie na jakość Naszego snu, a co za tym idzie –produktywność przez cały dzień. Jeśli tylko taki problem występuje, radzimy przemyśleć dobranie nowego modelu, który zapewni odpowiedni komfort w trakcie snu, a także wyższą produktywność przez cały dzień.

Zaczynam odczuwać sprężyny

Podobnie, jak w poprzednim przypadku, pianka jest już „ubita”. Powodem jest wiekowość materaca i ciągły, wieloletni nacisk wywierany na pianę spowodował, że jej właściwości wyporne nie są już na takim samym poziomie, jak wcześniej. Nie odniesienie się do poważnego uszkodzenia materaca, w postaci „ubicia się” piany, może skutkować naruszaniem i pogłębianiem i/lub prostowaniem Naszych naturalnych krzywizn. Skutkiem tego problemu mogą być bóle pleców, podwyższony poziom stresu po przebudzeniu, czy drętwienie kończyn w trakcie snu.

W materacu jest dołek od momentu zakupu

Tutaj powyższe problemy nie będą pasować, gdyż produkt jest nowy i przeszedł tylko proces pakowania i wysyłki. Problem może pojawiać się w strukturze materaca. Jeśli jest on modelem sprężynowym i w trakcie transportu został ugięty, by móc wpasować go w daną powierzchnię składową mogło dojść do „zahaczenia” jednej kieszonki sprężynowej o inną kieszeń. Wówczas ta „kieszeń” zostaje rozerwana i w wyniku tego drut sprężynowy będący wewnątrz haczy o drugi, ciągnąc go ku dołowi. Powstaje wówczas mały dołek na powierzchni materaca, powodując niezwykle uciążliwe zjawisko w trakcie snu.

Producenci zastrzegają sobie, że materace wysyłane „na płasko” nie mogą być w żaden sposób uginane, bądź napinane, ponieważ może dojść właśnie do takiego zjawiska, natomiast producenci wysyłający materace „rolowane” zastrzegają sobie, że materac, który został już otworzony – rozrolowany – nie może być ponownie w żaden sposób uginany, bądź rolowany. Wynika to z charakterystycznej konstrukcji materaca.

Jak ja się przekręcam to partner/partnerka to bardzo mocno odczuwa

Jeśli jest to wiekowy materac to można założyć, że jest to model materaca sprężynowego bonnellowego – czyli sprężyny wewnątrz materaca są połączone wszystkie razem sprężynką małej średnicy, która biegnie przez całą długość oraz szerokość materaca. Takich „sprężynek” jest kilkanaście wewnątrz – stąd właśnie zjawisko przenoszenia „fali”. W tamtym okresie materace te były bardzo popularne i najczęściej sprzedawane. Posiadając już materac kieszeniowy typu „pocket” (ok.250-260 sprężyn/m2) nie będzie to aż tak odczuwalne, natomiast w sprężynowym typu „multipocket” (ok. 500 sprężyn/m2), czy modelu pianowym nie będzie to odczuwalne w ogóle. Warto zastanowić się nad powyższymi pozycjami, z uwagi też na fakt ich sporej wyporności i wytrzymałości na zarówno większą wagę, jak i mniejszą.

Materac jest pofalowany

W tym przypadku może to być połączenie wszystkich poprzednich przykładów, lecz nie zawsze. Jeśli materac nie jest w Naszym posiadaniu od wielu lat – może być to związane z gorszej jakości komponentami użytymi do wykonania tego produktu. Jeśli ta pianka, która biegnie dookoła materaca by zabezpieczyć sprężyny oraz trzymać je w skupisku (jest to z reguły najprostsza pianka) nie jest klejona do skrajnych, biegnących najbliżej niej sprężyn – to materac może z czasem próbować się „rozjechać” na boki, a skutkować to będzie tym, że poprzez to, że „utrzymuje” go rama łóżka – będzie dochodzić do tego zjawiska wewnątrz całej struktury. Pofalowanie niszczyć może strukturę materaca, np. 7-strefowego i będzie wpływać niekorzystnie na Nasze naturalne krzywizny kręgosłupa.

Materac jest zbyt twardy

Jeśli materac okazuje się zbyt twardy, warto od razu przemyśleć sposób, w jaki go zmienić. Najlepiej początkowo przemyśleć możliwości zmiękczenia materaca, np. poprzez dodanie nakładki zmiękczającej a kwestię wymiany przemyśleć, gdy ta nie pomoże. Głównym skutkiem zbyt twardego materaca może być prostowanie naturalnych krzywizn prowadzące do intensywnego bólu.

Materac jest zbyt miękki

Jeśli okaże się, że Nasz materac jest zbyt miękki, warto pomyśleć o zmianie, ze względu na to, że utwardzenie materaca jest możliwe w niewielu przypadkach – w małym stopniu bądź bardzo dużym. Gdyż grubość oraz struktura cienkiej maty kokosowej (ok. 3mm, lateksowana – elastyczna) wskazuje na to, że nie będzie to utwardzenie w stopniu znaczącym, lecz lekkie usztywnienie, zmniejszenie elastyczności. Gruba nakładka kokosowa będzie wprowadzać dużo niższy komfort snu oraz znacząco będzie utwardzać i usztywniać strukturę. Sen na zbyt miękki materacu będzie skutkować, w pierwszej kolejności, bólami lędźwiowymi, gdyż te będą najbardziej zapadnięte, a z czasem może promieniować do najbliższych ośrodków stawowych.

Higiena

Jeszcze kiedy należy zmienić materac? Jeśli posiadamy Nasz materac dłużej niż 10 lat – warto będzie poważnie zastanowić się nad zmianą materaca (nawet jeśli nie jest wybity, czy zniszczony), ze względu na to, że jest to aż 10 lat zbierania się wewnątrz kurzu, roztoczy i bakterii i taki materac nie jest w stanie zapewnić Nam 100% swoich właściwości oraz zdrowego i higienicznego snu. Może to prowadzić do powstawania alergii u Nas – użytkowników – a także do poważnego uszkodzenia Naszego układu oddechowego.

Kiedy należy zmienić materac?

Najlepszym czasem na wymianę materaca, jeśli nie jest zniszczony, bądź uszkodzony, to czas między 7 a 9-10 rokiem posiadania, gdyż, jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to czas kiedy Nasz materac nadal posiada swoje właściwości. Co prawda, nie będzie to na takim poziomie, jak na początku, utrzymywać się przez cały czas, lecz jednak będzie Nas znacząco bardziej chronić, niż po upływie tego czasu. W innych przypadkach niż wymienione (te są jedne z najpopularniejszych, ale wymienienie ich zajęłoby pewnie po trzykroć czasu i ilości tekstu), radzimy zwrócić się o poradę do specjalistów, którzy na pewno chętnie pomogą rozwiać wszelkie Nasze wątpliwości.

Sprawdź naszą ofertę:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.