Na wstępie warto wspomnieć, że wymiana ze względów higienicznych będzie czymś całkowicie innym niż wymiana ze względów eksploatacyjnych. Materac może odkształcać się i niszczyć bardzo powoli, natomiast utrzymywanie go na odpowiednim stopniu higieny jest już czymś całkowicie innym. Kiedy zmienić materac ze względów higienicznych?

Żywotność materaca

Bardzo często mówi się o okresie 5-8 lat użytkowania, że jest to dobry czas na zmianę ze względów higienicznych. Należy podejść do tego bardzo subiektywnie i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i dopasować do odpowiednich kryteriów, czy „widełki” czasowe podane wyżej będą pasowały raczej z punktu widzenia krótszego, czy dłuższego czasu.

Kiedy wymienić materac ze względów higienicznych?

Bardzo ważną kwestią jest to, że Nasz materac jest bardzo dobrym magazynem, nie jest to niestety zaleta, lecz wada. Przez długi czas może magazynować Nasz pot, czy złuszczający się martwy naskórek, paznokcie czy włosy. Połącznie tych naturalnych składników raz z ciepłem i wilgocią daje idealne środowisko do rozwoju bakterii oraz roztoczy. Dzięki wilgoci i cieple otrzymują swoje naturalne środowisko, a naturalne składniki Naszego pochodzenia będą idealną dla nich pożywką, co niestety znacząco będzie obniżać higienę i prowadzić do pogorszenia jakości snu, a w najgorszym przypadku do powstawania alergii.

Jak ocenić, czy materac wymaga wymiany?

Najważniejsze jest to, jaki stopień higieny utrzymywaliśmy przez cały okres użytkowania materaca. Chodzi o to, jak często był dany model dezynfekowany i czyszczony, czy także prany, gdyż te czynności wpływają na wydłużenie czasu użytkowania Naszego materaca. Przez lata zbierane są martwe roztocza w materacu i im dłużej będziemy dbać o niego, jak o nowy model, tym dłużej będzie on utrzymywać wysoki stopień higieny i Nasz sen nadal będzie zdrowy. Regularnie czyszcząc Nasze podłoże spania będziemy mieli większą pewność, że zbliżamy się do tej większej wartości długości czasu w powyższych widełkach i jeśli w Naszym materacu nie zacznie niszczyć się jego struktura, tj. wybijać, powstawać pofalowane podłoże, nie zaczną uwierać Nas sprężyny, itd. – to będziemy mogli cieszyć się użytkowaniem znacznie dłużej.

Który materac wymienić szybciej?

Jeśli zaś, Nasz materac nie będzie w żaden sposób zabezpieczany przed ingerencją z zewnątrz roztoczy, czy bakterii pojawi się ryzyko, że już po kilku latach będzie w nim bardzo duża ilość organizmów, czy zanieczyszczeń wpływających zarówno na Nasz komfort snu, jak i przede wszystkim na zdrowie i higienę snu. W takim przypadku czas zachowywania odpowiedniego stopnia higieny będzie znacznie krótszy niż w przypadku regularnej dezynfekcji, czyszczenia czy prania Naszego podłoża spania.

Ochraniacz na materac jako sposób na zwiększenie jego żywotności

Kolejną bardzo ważną kwestią jest ewentualne zabezpieczanie materaca ochraniaczami. Pomijając kwestię eksploatacji, gdzie normalnym zjawiskiem jest, że coś się niszczy w miarę upływu czasu, warto zwrócić uwagę na to, czy w odpowiedni sposób chronimy Nasz materac. Weźmy pod uwagę okres jesienno-zimowy, kiedy pranie materaca jest praktycznie niemożliwe, z uwagi na wówczas panujące warunki pogodowe, a mimo wszystko okres trwa bardzo długo i wówczas Nasz materac jest zagrożony ingerencją z zewnątrz roztoczy, bakterii, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń. Warto wówczas pomyśleć o zaopatrzeniu się w ochraniacz higieniczny, który zabezpieczy pokrowiec Naszego materaca przed mechaceniem, czy ewentualnym zadarciem, zwiększając przy tym siłę tarcia do takiego stopnia, że tylko w niewielkim stopniu taki ochraniacz będzie się przesuwać po podłożu spania. Najważniejszą jego funkcją jest to, że często wybierane modele ochraniaczy posiadają funkcję zapobiegania rozwojowi bakterii, roztoczy i wchłanianiu wilgoci.
Taka konstrukcja zapobiega przed koniecznością dużo częstszego czyszczenia, czy prania samego materaca i pokrowca. Wręcz przeciwnie, znacząco ułatwia sam proces, gdyż większość tego typu produktów można wyprać w temperaturze nawet 90-95 stopni, zachowując przy tym maksymalny stopień higieny i czystości. Jak więc widzicie wymiana materaca ze względów higienicznych podlega bardzo subiektywnym obserwacjom i nie każdy będzie klasyfikowany w ten sam sposób.

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji obecnych producentów, materac może nie zniszczyć się nawet 15, czy 20 lat. Z tym, że warto zwrócić właśnie uwagę na sposób użytkowania przez Nas samych, czy ewentualnie zgłosić się po poradę do specjalistów, którzy na pewno z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania związane z procesem utrzymywania materaca w należytej higienie i czystości, czy samym procesie wymiany.

Sprawdź naszą ofertę:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.