Dobór odpowiedniego modelu materaca dla niemowlaka spędza wielu rodzicom niekiedy sen z powiek.. Twardszy? Bardziej elastyczny? Pianowy czy może lateksowy ? Jeśli zbliża się najpiękniejsza chwila w życiu każdego rodzica znacznie ciężej jest podejmować takie decyzje. Wokół słyszy się wiele teorii na temat zdrowego podłoża spania dla Naszej pociechy, co na pewno nie ułatwia Nam dokonania samego wyboru. Nasuwa się wówczas też pytanie: „czy warto zainwestować w materac dla niemowlaka? Czy skoro będzie użytkować go dość krótko nie jest to aż tak konieczne?”. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, a także wspomóc w wyborze.

Materac dla niemowlaka - czemu to takie ważne? 

W pierwszych miesiącach życia niemowlę spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin. Zarówno w trakcie snu, jak i w trakcie „leżakowania” czy niektórych zabaw. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, iż materacyk dla Naszej pociechy nie powinien być ani za twardy, ani zbyt miękki. Jaki więc wybrać? Najważniejszym kryterium w doborze materaca jest umiejętność „wyobrażenia” sobie Naszego przyszłego dziecka. Dokładniej chodzi o to, żeby móc po części postawić się na jego miejscu. Niemowlę nie jest skoordynowane ruchowo jak my – dorośli, więc należy wziąć pod uwagę, że pomimo bardzo niskiej wagi nie możemy dobrać zbyt miękkiego modelu, gdyż w znacznym stopniu utrudni to dziecku nawet przekręcenie się na bok, w celu znalezienia wygodnej dla siebie pozycji. Jeśli zaś dobierzemy model zbyt twardy wiązać się to będzie z sytuacją, w której niemowlę będzie cierpieć z powodu braku wygodnej pozycji, a niestety, nie powie Nam tego, może jedynie okazać to w formie niewyjaśnionego dla nas płaczu.

Najlepszy materac dla niemowlaka

Zatem, najlepszym wyborem w tej sytuacji będzie materacyk średnio-twardy. Dzięki takiemu wyjściu dziecko nie będzie mieć problemu z ewentualnym poruszaniem się po powierzchni spania, w celu znalezienia dla siebie wygodnej pozycji, jak i wygodnego ułożenia głowy. Najważniejszą korzyścią jaka płynie z takiego wyboru jest to, że dziecko dzięki swobodnemu zmienianiu pozycji będzie miało możliwość formowania swojego kręgosłupa w standardowy kształt przypominający literę „S”. Następnie, warto będzie zwrócić uwagę na to, który model charakteryzuje się wybitnym stopniem antyalergiczności. Większość modeli będzie się cechowała odpowiednim stopniem, lecz są modele materacy, które wyjątkowo dobrze będą cyrkulować powietrze, zapewniając przy tym stały wysoki stopień samej antyalergiczności. Prowadzić to będzie do zachowania również zdrowego i higienicznego snu u niemowlaka, a to, w tym przypadku, jest zawsze najważniejsze.

Materac lateksowy

Jako materac dla niemowlaka równie dobrze sprawdzi się model lateksowy, który dzięki swoim nawiertom w strukturze zachowa bardzo dobrą przepuszczalność i cyrkulację powietrza, a także dzięki swojej strukturze i konstrukcji zapobiegnie w 100% przemoczeniom. Blok lateksu jest tak skonstruowany, by woda, która ewentualnie się dostanie do wnętrza materaca po prostu utrzyma się na powierzchni rdzenia wykonanego z lateksu lub przepłynie przez nawierty i sam rdzeń lateksowy nie ulegnie uszkodzeniu. Dodatkowo, dzięki tej konstrukcji, lateks zapobiegnie rozwojowi roztoczy, bakterii, czy drobnoustrojów. Przykładem takiego materaca jest materac w pełni lateksowy Janpol FINI.

Materac piankowy dla niemowlaka

Podobne właściwości posiadają również materace piankowe. Warto się nad tym modelem również zastanowić, gdyż pianka wysokoelastyczna jest doskonała dla rozwijającego się kręgosłupa dziecka, dzięki swojej wyporności, a także ilości punktów podparcia. Z takiej konstrukcji uzyskujemy nieskończenie wiele takich punktów, które podpierają zarówno kręgosłup, jak i mięśnie dziecka, co prowadzi do tego, że organizm nie musi sam utrzymywać się na powierzchni w żadnym miejscu i sam proces regeneracji oraz rozwijania trwa krócej oraz jest dużo bardziej intensywny. A wiadome, zdrowie oraz odpowiedni rozwój Naszego Maluszka jest dla Nas najważniejszy. Piana wysokoelastyczna również bardzo dobrze cyrkuluje powietrze, dzięki czemu takie zjawisko nie sprzyja rozwojowi roztoczy, bakterii, czy drobnoustrojów, zatem sen będzie zdrowy i higieniczny. Przykładem takiego modelu materaca jest w pełni wysokoelastyczny materac Hilding Dobranocka.

Dodatkowe wyposażenie łóżeczka

No dobrze, ale czy materac dla niemowlaka wystarczy? A poduszka? Otóż, dzieciom do drugiego roku życia nie zaleca się stosowania poduszki. Spowodowane jest to tym, że dziecko niekiedy przyjmuje nienaturalne pozycje w trakcie snu, co przy zastosowaniu podwyższenia może spowodować powstawanie nienaturalnej krzywizny kręgosłupa bądź spowolnić rozwój mięśni i kręgosłupa. Jeśli zaś pojawia się problem z tzw. „ulewaniem” warto podłożyć pod materac cienką warstwę, np. kocyka bądź czegoś o podobnej strukturze, by jedynie delikatnie unieść powierzchnię spania pod głową dziecka.

Podsumowując, dorośli spędzają średnio 1/3 życia w trakcie snu i również dbamy o jak najwyższy stopień komfortu i zwracamy uwagę na wiele kryteriów. Pamiętajmy więc, że Nasz Maluszek będzie go w pierwszych miesiącach spędzać znacznie więcej, więc i na maksymalny komfort warto postawić. I spokojnie, to wydaje się trudne, ale dzięki obecnej wiedzy, jaką posiadają specjaliści na pewno wszyscy sobie poradzimy!  Dlatego też zawsze warto będzie zainwestować w dobry produkt, często kosztem czegoś, by dać Naszemu dziecku jak najlepszą „bazę” pod rozwój i wzrost.

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.