Dobór odpowiedniego materaca dla Naszej Małej Pociechy jest niezwykle ważny. W dużej mierze zależeć będzie jego rozwój, właśnie od materaca. To, jak będzie układać się jego głowa względem reszty ciała, czy jaki komfort uzyska kręgosłup dziecka w trakcie snu. Zatem jaki materac dla pięciolatka wybrać Twardszy, czy może bardziej elastyczny? Piankowy, czy lateksowy, a może kieszeniowy? Czy może identyczny, jak my, rodzice, posiadamy, bo jest mu wygodnie? Na ostatnie pytanie odpowiemy we wstępie: Nie, dziecku zaleca się odpowiedni model dla jego grupy wiekowej, gdyż Nasz kierowany jest pod inny rozkład nacisku i inną wagę. Resztę wątpliwości postaramy się rozwiać poniżej.

Kiedy zmienić materac dla dziecka?

Moment zmiany modelu kierowanego do kategorii wiekowej 2+ na „coś” porządnego dla Naszego dziecka, w okolicy 5. roku życia będzie równie trudnym wyborem, gdyż różnice między materacami będą te same, lecz odróżniać je będzie ponownie stopień antyalergiczności oraz wątpliwość zasieje, niekiedy możliwa do usłyszenia, kwestia, że pod tę kategorię wiekową można już zastosować materac dla starszego Malca, prawie jak dla osoby dorosłej.

Materac dla pięciolatka - obalamy mit!

Na wstępie chcielibyśmy obalić mit. Pięciolatek jest jeszcze zbyt mały, by równać go jakkolwiek do osoby dorosłej, czy starszego młodzieńca. Jego mięśnie oraz kręgosłup nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by dobrać mu „cokolwiek wygodnego”. „Miękka” struktura kręgosłupa w jednym z najbardziej intensywnych okresów wzrostu, nie może zostać naruszona w żaden sposób, tym bardziej w trakcie snu, który w tym wieku potrafi trwać naprawdę długo. Kiedy zaś przyjdzie już odpowiedni czas na zmianę, nachodzi Nas pytanie "Jaki materac dla pięciolatka będzie najlepszy?"

Jak wybrać materac dla pięciolatka?

Zarówno w tym przypadku, jak i każdym innym, powinniśmy zasugerować się wagą dziecka i pod ten parametr dobrać idealny dla Niego materac dla pięciolatka. Nie powinniśmy skłaniać się przesadnie w kierunku twardych modeli, a także znacząco bardziej miękkich. Odpowiednim wyborem będzie z reguły materac średnio-twardy, z tym, że warto przejrzeć ofertę sklepów oraz producentów i postarać się dopasować przedziały wagowe pod konkretne stopnie twardości, gdyż mogą się różnić w zależności od modelu, a także samego producenta.

Konsekwencje niewłasciwego wyboru

Dobranie zbyt twardego modelu materaca skutkować będzie „wiszeniem” kręgosłupa, gdyż odcinek Nasz kręgosłup posiada naturalne krzywizny w kształcie litery „S”. Dobierając sztywny model będzie je „prostować”, co poprowadzi do rozwijania kręgosłupa w nienaturalny sposób. Jeśli zaś, dobierzemy model zbyt miękki odcinek lędźwiowy kręgosłupa odczuje to najbardziej poprzez przesadne zapadanie w materacu. Sylwetka dziecka najprościej przypominać będzie kształt litery „V”.

Odpowiednia twardość materaca dla pięciolatka

Materac dla pięciolatka powinien być średnio twardy. Taki modelzapewni coś „pomiędzy”, czyli nie będzie zbytnio wypychał kręgosłupa dziecka, nienaturalnie przy tym prostując go, ani też nie pozwoli na zbyt głębokie zapadnięcie się w swojej strukturze. Stąd właśnie sugestia zastanowienia się nad materacem tego typu.

Materac dla dziecka w wieku 5 lat - postaw na model antyalergiczny!

Bardzo istotną kwestią przy doborze materaca jest również to, by był on antyalergiczny. Zarówno pokrowiec, jak i wnętrze, czyli rdzeń i reszta konstrukcji, powinny być przyjazne alergikom. Oczywiście, nie każde dziecko jest alergikiem, lecz w przypadku Naszych Pociech warto zapobiec powstaniu takowej alergii, ponieważ materac może również w dużej mierze się temu przyczynić. Źle pielęgnowany prowadzi do rozwijania się wewnątrz jego struktury roztoczy, bakterii i drobnoustrojów.
Dzieje się tak, gdy zostanie dostarczona do wewnątrz struktury wilgoć, czy przez pot, czy przez dziecięce nietrzymanie moczu. Jeśli materac nie zostanie prawidłowo wysuszony, wilgoć, a także ciepło dostarczane od dziecka, jak i otoczenia będą idealnym ośrodkiem do namnażania się niebezpiecznych mikroorganizmów. Dodatkowo, martwy naskórek, który złuszczać się będzie wprost na materac, paznokcie, czy włosy będą idealnym źródłem pożywienia dla roztoczy, bakterii, czy drobnoustrojów.

Jaki materac dla pięciolatka nie będzie odpowiedni?

Nie zaleca się użytkowania przez dzieci, tym bardziej tych najmłodszych, materacy wyposażonych we wkład z gryki czy kokosa, które już na samym początku mogą być idealnym ośrodkiem do namnażania mikroorganizmów mogących wywołać powstanie alergii u Malucha, czy nasilanie objawów, jeśli takową już ma.
Materac sprężynowe również nie będą tutaj idealnym wyborem, ponieważ mniejsza ilość punktów podparcia (a będzie ich tyle, ile zapewni materac sprężyn na metrze kwadratowym) i znaczące punktowe działanie na ciało, może utrudniać spokojny rozwój organizmu dziecka, w fazie największego wzrostu. Warto pominąć ten typ materacyka, również, ze względu na to, że w materacach sprężynowych, pomimo bardzo dobrej cyrkulacji powietrza, duże powierzchnie wewnątrz sprężyn oraz pomiędzy nimi będą idealnym ośrodkiem do składowania i namnażania niebezpiecznych dla zdrowia dziecka mikroorganizmów.

Materace piankowe

Materace piankowe, dzięki swojej budowie, zapewnią Naszemu Maluszkowi nieskończenie wiele punktów podparcia dla kręgosłupa oraz mięśni. Taka zasada działania pozwoli w spokoju mu się rozwijać i dorastać. Będzie też odczuwalne to po Jego samopoczuciu po przespanej nocy w maksymalnym komforcie. Dodatkowo, materace piankowe, dzięki temu, że są zbudowane z jednolitego bloku, nie będą zostawiać dużych przestrzeni, a co za tym idzie, nie będą sprzyjać namnażaniu i rozwojowi bakterii, drobnoustrojów, grzybów, czy roztoczy.
Oczywiście, odpowiednia pielęgnacja zapewni dużo dłuższy czas zachowywania odpowiedniego stopnia higieny dla dziecka. Produkcja pian, użytych w materacach dziecięcych, jest oparta na produktach głównie pochodzenia naturalnego, np. woda. Dzięki takiemu stopniowi naturalności, dziecko nie będzie narażone na przesadną ilość chemii użytej do produkcji, więc zapobiega to ewentualnemu wywoływaniu wysypek i innych reakcji alergicznych.

Materace lateksowe

Materace lateksowe kierowane są głównie pod dzieci (lub osoby starsze, lecz istnieje rozbieżność modeli i konstrukcji), ponieważ lateks używany do produkcji materacy jest pochodzenia głównie syntetycznego. Dzięki takiej zasadzie produkcji materac lateksowy nie będzie wywoływać alergii, czy prowadzić do jej powstania. Głównym atrybutem lateksu jest hydrofobowość. Wilgoć, która przedostanie się przez pokrowiec zatrzyma się na wierzchniej warstwie lateksu, bądź przepłynie przez kanaliki, które służą zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a także zachowaniu strefowości materaca, gdyż są one nawiercane „na wylot”, a lateks, sam w sobie, jest jednolitą strukturą nie przepuszczającą cieczy.
Dodatkowo, dzięki takiej budowie, materace lateksowe są niesprzyjającym miejscem do namnażania i rozwoju niebezpiecznych dla dziecka mikroorganizmów. Materace lateksowe są bardzo wyporne na odkształcenia, gdyż sam lateks jest najbardziej elastycznym materiałem używanym do produkcji materacy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Materace piankowo-lateksowe

Ostatnią grupą są materace piankowo-lateksowe. Ich najważniejszą cechą jest to, że będą po prostu połączeniem powyższych konstrukcji. Najczęściej spotykana budowa cechuje się tym, że pianka pełni rolę rdzenia i „spodu” materaca, natomiast część lateksowa pełni rolę podłoża spania i ma bezpośredni kontakt z dzieckiem, jako użytkownikiem materaca.
Oczywiście, strona lateksowa, przez wysoką elastyczność samego lateksu, jest bardziej dopasowująca się i, w prostym mniemaniu, trochę bardziej miękka, natomiast tej drugiej, nieco sztywniejszej strony – piankowej – użyć możemy, gdy Nasze dziecko nieco podrośnie i zwiększy się jego waga, wraz ze wzrostem, by dobrze dopasować Maluchowi powierzchnię spania i twardość.

Pokrowiec równie ważny!

Ostatnim kryterium doboru materaca dla Naszego dwulatka jest odpowiedni pokrowiec. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz postępowi, mamy możliwość przebierania w odpowiednich połączeniach wkładu materaca z pokrowcem. Wybitnie dobrze będą zachowywać wysoki poziom higieny w dziecięcym materacu pokrowce z certyfikacją potwierdzającą wysoką antyalergiczność.
Dbając o odpowiedni stopień antyalergiczności, by nie nasilać objawów lub całkowicie zapobiec jej powstaniu, warto rozważyć materace producenta HEVEA. W większości posiadają status produktu medycznego I-stopnia. Wskazuje to bezpośrednio na fakt, że przeszły szereg dużo bardziej restrykcyjnych testów, by móc uzyskać taką certyfikację.
Przykładem pokrowca dobranego do materaca jest Medica, który posiada podwyższone parametry paroprzepuszczalności oraz zdolności neutralizacji wolnych rodników. Dodatkową zaletą tego pokrowca jest łatwość konserwacji. Można go wielokrotnie prać ręcznie lub mechanicznie w temp. do 60ºC nie tracąc przy tym właściwości oraz pierwotnego kształtu pokrowca. Odpowiednie wszycie taśmy suwakowej (z 3 stron pokrowca) ułatwia zdejmowanie i zakładanie pokrowca co wpływa korzystnie na właściwe zachowanie czystości i higieny. Pokrowiec Medica składa się w 40% z bawełny i w 60% z PE. Dzianiny z certyfikatem Bezpieczny dla dziecka.

Podsumowując, prawidłowo dobrany materac dla pieciolatka bezpośrednio przyczyni się do rozwoju Naszego dziecka. Powodem jest nadal długa ilość spędzanego czasu, czy to w trakcie snu, czy w trakcie leżakowania, więc im bardziej postaramy się sprostać wszelkim potrzebom dziecka, tym bardziej odczujemy, że Nasz trud zostanie doceniony, nawet samopoczuciem po dobrze i spokojnie przespanej nocy. Mamy nadzieję, że z tą wiedzą, dobór materaca nie będzie stanowić już takiego problemu i będzie to czysta oczywistość. Warto korzystać z rad ekspertów, którzy często swoją wiedzę mogą podeprzeć latami praktyki dobierania odpowiednich modeli. Wystarczy im chwila, by najlepszy i najbardziej dopasowany model znaleźć w głębi swojej oferty.

Sprawdź naszą ofertę:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.