Producenci materacy oferują wiele produktów do specjalistycznych zastosowań medycznych. W tym tekście bierzemy pod lupę zaawansowane materace przeciwodleżynowe. Materac przeciwodleżynowy – na jakiej zasadzie działa i komu można polecić tego typu produkt?

 

Materace przeciwodleżynowe – co to takiego?

Zanim powiemy, kto powinien zainwestować w nowoczesny materac przeciwodleżynowy, wyjaśniamy, czym taki materac różni się od klasycznego i na jakiej zasadzie działa.

 

Materac przeciwodleżynowy w profilaktyce i leczeniu odleżyn

Długotrwałe leżenie w jednej pozycji np. w wyniku choroby uniemożliwiającej samodzielnie poruszanie się, może prowadzić do powstawania bolesnych, trudno gojących się i nieestetycznych odleżyn. Są to podrażnienia skóry wynikające ze stałego nacisku na ciało, a tym samym zaburzonego krążenia, które często przeradzają się w sączące się rany, wrzody i pęcherze, a czasem nawet martwice okolicznych tkanek.

 

Klasyczne materace do spania zwiększają ryzyko powstawania odleżyn u osób unieruchomionych – materace przeciwodleżynowe zaś są stworzone po to, by im zapobiegać. Tego typu materace stosuje się między innymi w szpitalach i klinikach oraz domach spokojnej starości, bowiem są to najlepsze materace dla seniorów, którzy dużą część czasu spędzają w łóżkach.

 

Materace dla seniorów – działanie

Materace dla osób starszych i obłożnie chorych charakteryzują się specyficzną konstrukcją. Są to materace zaprojektowane w taki sposób, aby nacisk na poszczególne partie ciała nie był skoncentrowany (jak w przypadku klasycznych materacy), a zmienny. Najtańsze materace przeciwodleżynowe piankowe są wysokie, miękkie i trójwymiarowe – wyróżniają się strukturą przypominającą z wyglądu gofra, która nie tylko zapewnia swobodny dopływ powietrza do skóry (i ew. odleżyn), ale i pobudza krążenie krwi.

 

Na rynku dostępne są także materace przeciwodleżynowe z kompresorami. Są to modele działające w oparciu o zmienne ciśnienie powietrza, które wprowadzane jest do niewielkich komór lub wałków znajdujących się w ich wnętrzach za pomocą specjalnych urządzeń sterujących na prąd. Materace tego typu zmieniają siłę nacisku na ciało, zapobiegając tym samym powstawaniu odleżyn. Dzięki delikatnemu masażowi, podobnie jak modele piankowe, pobudzają mikrokrążenie, a tym samym ułatwiają gojenie się powstających ran.

 

Materace przeciwodleżynowe – dla kogo?

Materace przeciwodleżynowe to produkty specjalistycznego przeznaczenia, które rekomendujemy określonym niżej odbiorcom. Jak dobrać właściwy materac przeciwodleżynowy do indywidualnych potrzeb?

 

Seniorzy

Materace przeciwodleżynowe polecamy przede wszystkim seniorom, którzy dużo czasu spędzają w pozycji leżącej i borykają się z dolegliwościami utrudniającymi samodzielną zmianę ułożenia ciała podczas snu i odpoczynku. Materace dla seniorów rekomendujemy zarówno osobom starszym z problemami reumatycznymi, jak i tym, które praktycznie cały czas przykute są do łóżka – osoby z drugiej grupy mogą liczyć nawet na refundację takich materacy przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Oczywiście, każda osoba w podeszłym wieku będzie potrzebowała innego materaca przeciwodleżynowego. W sklepie SekretSnu.pl dostępne są zarówno proste materace dla osób starszych ze strukturą o charakterze profilaktycznym, jak i zaawansowane materace przeciwodleżynowe z kompresorem i sterownikiem, przeznaczone dla najbardziej potrzebujących i obłożnie chorych emerytów i rencistów.

 

 

Osoby unieruchomione, niepełnosprawne i obłożnie chore

Omawiane przez nas produkty to nie tylko materace dla osób starszych, ale i chorych czy unieruchomionych. Materace przeciwodleżynowe sprawdzają się bowiem również w domach osób w trakcie rehabilitacji po zabiegach i operacjach, wypadkach czy też sypialniach osób ze średnim i znacznym stopniem niepełnosprawności. Wszyscy wymienieni użytkownicy powinni docenić zalety, jakie ma odpowiednio dobrany materac przeciwodleżynowy.

 

Osobom, które są unieruchomione lub przykute do łóżka tymczasowo, np. w wyniku wypadku czy rekonwalescencji po zabiegu lub operacji, możemy z powodzeniem polecić materace dla osób starszych ze standardowej oferty, tj. materace przeciwodleżynowe piankowe ze strukturą „gorfa” lub „plastra miodu”. Pozostałym, mającym znacznie większe potrzeby, rekomendujemy specjalistyczne materace do zastosowań medycznych wyposażone w pompujące zmienne ciśnienie powietrza do ich wnętrz kompresory.

 

Podsumowując, materac przeciwodleżynowy to taki materac, który zapobiega odleżynom, masuje powierzchnię ciała i wspomaga leczenie ran i zmian skórnych. Tego typu produkty to dobre materace dla seniorów. W SekretSnu.pl posiadamy materace dla osób starszych zapobiegające odleżynom, profilaktyczne materace przeciwodleżynowe i specjalistyczne modele do zastosowań medycznych – zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!