Wiemy, jak trudny jest proces zakupu nowego materaca. Liczne pytania pojawiające się podczas przeglądania ofert wielu salonów, czy sklepów internetowych… „Piankowy? Sprężynowy? A może materac ortopedyczny? Brzmi naprawdę dobrze, produkt medyczny!”. Dziś zajmiemy się tym ostatnim, materacem ortopedycznym – czym się odróżnia od reszty, skąd określenie produktu ortopedycznego, jakie modele są w ten sposób określone oraz jakie korzyści płyną z posiadania takiego modelu.

Materace ortopedyczne - dla kogo?

Jeśli dokuczają Ci dolegliwości związane z kręgosłupem lub/i mięśniami warto będzie dokonać zakupu materaca ortopedycznego, który pomoże złagodzić ból i organizm będzie mógł, w trakcie snu, mocniej się regenerować. Z myślą o kręgosłupie i mięśniach, czyli materac ortopedyczny Na produkt z tej kategorii koniecznie powinny zdecydować się osoby, które na co dzień odczuwają uciążliwy dyskomfort (ból) spowodowany uszkodzeniami lub zwyrodnieniami. Dzięki posiadaniu materaca ortopedycznego sen będzie dużo bardziej efektywny, tzn. organizm będzie mógł regenerować się szybciej i będziecie budzić się wypoczęci i gotowi do działania! Materace ortopedyczne będą bardzo dobrym wyborem również w przypadku osób cierpiących na poważne schorzenia lub wymagających stałego leczenia. Takie materace będą odpowiednio podpierać mięśnie i kręgosłup w trakcie spędzania długiego czasu w łóżku oraz będą zapobiegać powstawaniu odleżyn.

Zalety materacy ortopedycznych

Materac może otrzymać miano produktu ortopedycznego, gdy spełni odpowiednie kryteria. Otrzymuje wówczas atesty i certyfikaty potwierdzające jego specjalistyczne właściwości. Badania, które są prowadzone na danym materacu pozwalają sprawdzić w praktyce jego wpływ na jakość snu oraz na poprawę stanu zdrowia użytkownika. Jedną z największych zalet będzie struktura materaca, która będzie odpowiadać za odpowiednie podparcie kręgosłupa. Kolejną zaletą jaką wykazuje każdy materac ortopedyczny, jest wysoka jakość wykończenia i odporność na eksploatację. Ważnym atutem będą także właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne, które będą na wyższym poziomie niż w standardowych modelach.

Materace ortopedyczne - rodzaje

Jeśli chodzi o materace ortopedyczne wyróżniamy trzy ich rodzaje: materace rehabilitacyjne, przeciwodleżynowe czy materace kierowane do alergików. Poniżej opisujemy po krótce, czym charakteryzują się każdy z nich.

Materace rehabilitacyjne

Materace rehabilitacyjne odznaczają się strukturą zapewniającą odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i mięśni, przy maksymalnym odciążeniu danych części ciała. Często posiadają certyfikację materacy „wspierających układ szkieletowo – kostny” (SLEEPMED Comfort), bądź „poprawiających krążenie” (JANPOL Niobe).

Materace przeciwodleżynowe

Następnym rodzajem są materace przeciwodleżynowe, które dzięki swojej strukturze zapewniają odpowiednie podparcie oraz odciążenie organizmu na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu osoby posiadające bardzo mocne schorzenia, bądź wymagają stałego leczenia, będą bez problemów i powikłań korzystać z materaca.Przykładem takiego materaca jest HILDING Salsa, który posiada certyfikację materaca przeciwodleżynowego.

Materace dla alergików

Kolejnym rodzajem są materace kierowane do alergików. Każdy materac posiada pokrowiec antyalergiczny, lecz nie każdy jest całą strukturą materacem antyalergicznym. Modele te charakteryzują się wybitną wentylacją, dzięki czemu zapobiegają rozwijaniu się bakterii oraz powstawaniu wilgoci. Materace dla alergików wyposażone zostały w „lekkie” pokrowce, dzięki czemu są przewiewne i zapobiegają gromadzeniu się ciepła. Pokrowce mają również zamek rozdzielczy, dzięki czemu można je prać, a sama konstrukcja powłoki górnej pozwala na pranie w wysokich temperaturach – co pozwala na utrzymanie higieny na naprawdę wysokim poziomie.
Przykładem modelu, który spełnia normy produktu ortopedycznego jest materac Merita Multifresche H3. Jest to model sprężynowy typu multipocket, czyli sprężyn we wkładzie jest 500 na metrze kwadratowym. Dodatkowo obustronnie obłożony jest warstwami przekładki filcowej o bardzo dużej gęstości. Jej zadaniem jest ochrona wkładu piankowego, który klejony jest obustronnie do przekładek i sprężyn. Materac posiada wybitny stopień antyalergiczności, dzięki piance wysokoelastycznej, która posiada również właściwości bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze. Takie połączenie, wraz z cyrkulacją powietrza sprężyn na wybitnym poziomie, daje Nam materac będący wspaniałym produktem kierowanym dla alergików.

Materace ortopedyczne SleepMed

Bardzo dobrym przykładem materacy ortopedycznych są materace producenta SleepMed. Produkty te łączą w sobie najlepsze cechy wszystkich zaprezentowanych powyżej materacy. Posiadają honorowane przez profesjonalistów atesty medyczne, w tym certyfikat Szwajcarskiego Instytutu AEH potwierdzający to, że materace te spełniają najwyższe wymagania pod kątem ergonomii, higieny, klimatu i trwałości.

Jaki materac ortopedyczny wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac ortopedyczny będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, koniecznie zapoznaj się z szeroką gamą produktów w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. Specjaliści na pewno pomogą podjąć Ci decyzję, dzięki wiedzy produktowej, którą posiadają. Na naszych wirtualnych półkach dostępne są różne materace ortopedyczne - na pewno jeden z nich spełni Twoje oczekiwania w całości.