Bardzo często dla zmaksymalizowania wygody sięgamy po duże materace, np. 180x200, czy nawet 200x200 lub 200x220 cm. Niestety, często bywa tak, że powierzchnia sypialniana, którą dysponujemy uniemożliwia nam dobranie większego modelu materaca i musimy „zadowolić się” węższą opcją. Kiedy warto wybrać największe materace i dla kogo najbardziej odpowiedni będzie duży materac? 

Duże materace

Mając dane odnośnie wolnej do zagospodarowania przestrzeni w sypialni możemy zastanowić się nad doborem łóżka oraz materaca. Dzięki dzisiejszym możliwościom technologicznym jesteśmy w stanie zmaksymalizować powierzchnię spania (wielkość materaca) względem zminimalizowania wymiaru zewnętrznego łóżka. Rama pod materac może być wykonana w taki sposób, że wymiar zewnętrzny nie przekroczy ani o 1cm wielkości materaca, więc możemy z powodzeniem dobrać sobie odpowiedni pod swoje preferencje rozmiar, przy zachowaniu zredukowanych wymiarów łóżka – nie musimy wówczas martwić się o boki łóżka, „zanóżek”, czy obszerny, zajmujący wiele miejsca, „zagłówek”. Decydując się na największe materace, decydujemy się na wybór dużo większego komfortu i wygody w trakcie snu.

Największe materace - zalety

Mając większą powierzchnię sypialnianą, możemy ułożyć się w swojej ulubionej pozycji nie stresując się ewentualnie o partnera – czy będzie on miał odpowiednio dużo miejsca, by wygodnie się położyć. Dodatkowo, nasz kręgosłup oraz wszystkie mięśnie podziękują nam za całą, wygodną noc, gdyż mając dużo więcej wolnego miejsca, nie będą musiały być napięte, czy osiągać nienaturalną pozycję - a to, poprowadzi do lepszej regeneracji w trakcie snu, co będzie skutkowało dużo wyższym poziomem wypoczęcia rano. Kolejną ważną kwestią jest kondycja naszego kręgosłupa. Duże materace zapewniają więcej miejsca. Dzięki nim powstałe w wyniku różnych chorób schorzenia nie będą się pogłębiać – pamiętajcie, w łóżku spędzamy średnio 1/3 naszego życia, więc materac jest jedną z najważniejszych kwestii w przypadku zachowania odpowiedniej kondycji zdrowotnej.

Duży materac - dla kogo?

Na duże materace warto również stawiać gdy ma się dzieci, które czasem stają się dodatkowymi ich użytkownikami. Ciężko będzie nam się wygodnie ułożyć, gdy nasza pociecha stwierdzi, że z rodzicami jest jej wygodniej, jeśli będziemy mieć materac, który jest idealnie dopasowany pod komfort nas, rodziców. Warto założyć, że takie sytuacje mogą zdarzać się dość często i wiedząc, że mamy sporo miejsca do zagospodarowania zwrócić na to uwagę. Dobór materaca nigdy nie należy do najprostszych kwestii. Oprócz brania pod uwagę samej konstrukcji oraz wykończenia materaca, musimy skupić się na jego rozmiarze, który nie tak łatwo dobrać. Naszym zdaniem najlepiej jest zastanowić się, jaką dokładnie powierzchnią dysponujemy w sypialni i stosunkowo do tej wiadomości odnieść się w przypadku samego doboru rozmiaru. Zmaksymalizowanie powierzchni spania, przy zachowaniu zredukowanych wymiarów zewnętrznych (rama łóżka), pozwoli nam na uzyskanie większego komfortu i wygody w trakcie snu.