Dzisiejszy tryb życia zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu. Spędzamy długie godziny na pracy przed komputerem, brakuje nam czasu i siły na regularną aktywność fizyczną, ciągle się śpieszymy, stale musimy działać pod presją i wciąż jesteśmy zestresowani. Przekłada się to również na problemy ze snem. Nie ze wszystkimi czynnikami zakłócającymi nocną regenerację możemy sobie poradzić, jednak niewygodny materac na pewno powinniśmy zmienić. Wobec tego, o czym pamiętać podczas kupowania materaca? Co wziąć pod uwagę?

 

O czym pamiętać podczas kupowania materaca?

Najważniejsza jest nasza świadomość. Sen to niesamowicie ważny element naszego życia. Nie jest on przejawem lenistwa, jak czasem zdarza nam się myśleć, ale fizjologiczną potrzebą, taką samą jak konieczność odżywiania się. Poziom naszej energii wraz z upływem dnia maleje, przez co wieczorem organizm wysyła sygnał o tym, że jest zmęczony i potrzebuje czasu do regeneracji. To bardzo ważny wniosek - sen, to tak naprawdę ta część doby, kiedy nasz organizm stara się zmniejszać negatywne konsekwencje dziennej aktywności i przygotowuje nas na kolejny dzień.

Mięśnie, ścięgna, narządy wewnętrzne, jaki i nasza psychika, potrzebują nieprzerwanego odpoczynku. Brak komfortu podczas snu może prowadzić do częstego wybudzania się co sprawia, że rano wcale nie jesteśmy wypoczęci. Kupno materaca, który będzie dopasowany do naszych potrzeb może temu zapobiec. Jeśli zastanawiamy się nad tym jak wybrać materac, powinniśmy przede wszystkim poznać swoje potrzeby i wziąć pod uwagę czynniki takie jak: twardość, wielkość, rodzaj wypełnienia, użyte materiały, trwałość i czas gwarancji.

 

o czym pamiętać wybierając materac

 

Czeka Cię kupno materaca? Podejmij dobry wybór!

Obecnie na rynku mamy mnóstwo materacy. Różnią się one wieloma cechami, co sprawia, że możemy bez problemów znaleźć wariant, który będzie nam w pełni odpowiadał. Jeśli chodzi o rozmiar materaca powinniśmy założyć, że materac powinien być dłuższy od nas o około 20 cm. Minimalna szerokość, jakiej potrzebujemy do tego, by wygodnie spać to ok 70 cm (a więc, jeśli potrzebujemy materaca dwuosobowego - koniecznie musi on mieć chociaż 140 cm szerokości). Poziom twardości musi być dopasowany do naszej wagi i potrzeb. Na ogół osoby cięższe lepiej czują się na materacach twardszych, ponieważ nie zapadają się one pod wpływem ich ciężaru. Lżejsze osoby natomiast zwykle potrzebują bardziej miękkiej powierzchni, aby rano nie czuć się obolałymi.

Warto wziąć pod uwagę także nasz obecny stan zdrowia, który może wskazywać na wybór konkretnego typu. Istotne jest także to jakie właściwości ma dany materac oraz dostosowane do niego elementy takie jak choćby pokrowiec. Niektóre z nich mają właściwości antyalergiczne lub szczególnie dobrze odprowadzające wilgoć (sprawdzą się najbardziej dla dzieci i osób o zwiększonej potliwości). Dobrym rozwiązaniem może być także kupno materaca o regulowanym stopniu twardości (zwłaszcza jeśli podejrzewamy, że będzie on używany przez wiele osób, o różnych potrzebach). Czas gwarancji, może również być cenną wskazówką w kwestii tego, jaki materac wybrać: im bardziej producent jest przekonany o wysokiej trwałości materaca, tym będzie on dłuższy.