Odpowiedni wybór materaca gwarancją komfortowego snu

Wybierając materac należy zadbać o to, aby nasz sen był komfortowy i spełniał swoje regeneracyjne zadanie w jak największym stopniu. Zakupu materaca nie powinniśmy traktować jak zakupu bułek. Warto poświęcić trochę więcej czasu na wybór produktu z którego będziemy korzystać około 8 godzin dziennie i nie kierować się tylko ceną ale i jakością.

W zależności od tego jak i z czego zbudowany jest materac, każdy z nas będzie miał inne odczucia . Każdy z materiałów użytych do produkcji materacy jest inny i posiada inne właściwości w zależności od kompozycji tych materiałów można uzyskać bardzo różniące się od siebie produkty. Budowa materaca wpływać może na: stopień twardości, sprężystość, komfort użytkowania, trwałość, higieniczność.

 

Wpływ twardości materaca na jakość snu

Istnieje pewien stereotyp w świadomości większości z nas, każący nam myśleć że dobry materac to twardy materac. W przypadku niektórych osób, to stwierdzenie może okazać się prawdą. Jednak nie dla każdego twardy materac będzie odpowiedni. W przypadku wyboru materaca bez możliwości wcześniejszego jego przetestowania, bardzo pomocne okazują się być oznaczenia twardości materaca, zaczynając od H1 (bardzo miękki), a kończąc na H4 (bardzo twardy). Należy pamiętać o tym, że materac ma dostosować się do użytkownika. Jednak w tym twierdzeniu jest pewna nieścisłość – otóż kiedy kupujemy nowy materac, pierwsze tygodnie polegają na „dotarciu” materaca do użytkownika i odwrotnie. Dlatego sugerowanie się pierwszą nocą spędzoną na nowym materacu może być mylne. Dobrze dobrany materac powinien się zapaść tam gdzie są nasze wypukłości (biodra, barki) i podeprzeć resztę ciała (lędźwie).

 

Wpływ sprężystości materaca na komfort użytkowania

Na sprężystość danego materaca w znacznym stopniu wpływają ilość sprężyn, rodzaj przekładki, czy rodzaj i gęstość pianki, bądź lateksu. Sprężystość ma również wpływ na komfort użytkowania. Na materacach elastycznych łatwiej się nam obrócić, łatwiej także z nich wstać. Materace kieszeniowe, lateksowe i wysokoelastyczne należą do najbardziej sprężystych, w zależności od budowy ten efekt może być bardziej lub mniej odczuwalny.

W naszej ofercie znajdziecie także materace termoelastyczne - tak zwane materace „głuche”. Cechuje je brak owej sprężystości. Produkty tego typu dostosowują się idealnie do kształtu ciała, pozwalają nam się w nie zapaść, a efekt ten uzyskujemy pod wpływem ciężaru i temperatury ciała. Na tego typu materacach nie poskaczemy jak za dziecięcych lat, ale materac przecież do tego nie służy.

MATERAC MERITA MULTIFRESCHE H3     MATERAC MERITA TIGER MULTI H3

 

Budowa materacy i materiały z jakich są wykonane

Ze względu na budowę materace możemy podzielić na kilka grup:

Materace sprężynowe bonelowe

obłożone są warstwą ochronną w postaci filcu czy włókien kokosowych, których zadaniem jest uniemożliwienie wydostania się sprężyny na zewnątrz. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace te mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka). Należy zwrócić uwagę na liczbę zwojów sprężyny – im więcej zwojów tym grubszy i bardziej sprężysty materac. Idealne do zastosowań w agroturystyce czy hotelarstwie.

MATERAC HILDING KANKAN SPRĘŻYNOWY

 

Materace kieszeniowe

charakteryzują się wkładem ze sprężyn które nie są ze sobą połączone jak w przypadku materacy bonelowych drutem, tylko każda z nich znajduje się w osobnej kieszonce. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda z nich pracuje niezależnie i nie wywołuje ruchu całego materaca. Jest to szczególnie ważne gdy dwie osoby korzystają z materaca - ruchy jednej z nich nie są przenoszone na stronę partnera. Pamiętajmy też, że im więcej sprężyn tym więcej punktów podparcia i lepsze dopasowanie oraz dłuższa żywotność takiego materaca.

 

Materace lateksowe

mają właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Cechują się też doskonałą elastycznością punktową. Może to być bardzo dobre rozwiązanie dla par, w których różnica wagowa między partnerami jest dość duża. Im bardziej obciążamy ten materiał tym większy stawia on opór - niepozwalając zbytnio zapaść się naszemu ciału. Dodatkowo materace lateksowe są bardzo odporne na zużycie, wystarczy zapytać kogoś kto posiada taki materac. Produkty tego typu można stosować na stelażach regulowanych.

MATERAC MERITA MEGAL H3

 

Materace piankowe

to bardzo zróżnicowana grupa materacy. Dzieje się tak ponieważ istnieje kilka rodzajów pianek i każda z tych pianek ma swoje warianty, ponadto można je łączyć ze sobą w taki sposób by uzyskać wyjątkowy efekt. Dla uproszczenia podzielimy te materace na trzy grupy:

  • Materace z pianki PU. Produkty wykonane w całości z tego rodzaju tworzywa są lekkie,proste i tanie. Dobre rozwiązanie na materac przejściowy, turystyczny, dziecięcy.
  • Materace z pian wysokoelastycznych HR. Wyroby z pian HR są mniej podatne na wygniecenia, cyrkulacja powietrza jest zdecydowanie lepsza jak w pianach PU co przeciwdziała rozwojowi roztoczy i grzybów, są też bardziej komfortowe, aniżeli ich kuzyni z poprzedniej grupy.

MATERAC HILDING ROCK&ROLL PIANKOWY     MATERAC MATERASSO NATUR BIOGREEN PIANKOWY

 

Materace termoelastyczne

są wypełnione pianką, która pod wpływem ciepła i nacisku odwzorowuje kształt ciała. Miękka powierzchnia powoduje mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu, co zapobiega uczuciu zdrętwienia i kłopotom z krążeniem. Gwarantują znakomite podparcie ciała na całej jego długości. Warto wspomnieć w tym momencie, że pianka termoelastyczna powstała, by chronić kręgosłupy kosmonautów podczas startu rakiet i była wykorzystywany w ich fotelach. Z racji swoich właściwości nie można tworzyć materacy tylko z piany termoelastycznej, materace tego typu muszą mieć stabilny , elastyczny rdzeń (PU,HR lub sprężyny).

Materac salsa     MATERAC MATERASSO TERMOPUR COMFORT PIANKOWY

 

Pokrowiec - niezbędny element każdego materaca

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na bardzo ważny element materaca, jakim jest pokrowiec. Aby zachować idealną czystość i świeżość materaca wybierajmy modele ubrane w pokrowiec z możliwością prania (wyposażone w suwak 360st), będzie to bardzo dobre rozwiązanie, które polepszy komfort naszego życia. W ofercie naszych producentów możemy znaleźć pokrowce różniące się właściwościami, są tu pokrowce zawierające antystatyczne jony srebra, nawilżający aloes, czy też naturalną wiskozę. W zależności od upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie.

POKROWIEC MERITA INTENSE     POKROWIEC MERITA SILVER PROTECT

Patrząc na różnorodność produktów na rynku wybór materaca na pewno nie należy do najłatwiejszych. Jednak warto poświęcić mu troszkę więcej uwagi, gdyż dobrze dobrany materac, odwdzięczy się nam komfortem i wygodą użytkowania. Przesypiamy prawie 1/3 życia - śnijmy więc wygodnie.

Wybierz odpowiedni materac z naszym konsultantem:

E-mail: sklep@sekretsnu.pl 
Tel. 579 070 333