Przed wyborem poduszki idealnej dla siebie warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. W związku z tym, że każdy z nas jest inny nie ma jednego idealnego produktu, który zaspokoi potrzeby i oczekiwania wszystkich.

 

Zacznijmy więc o teorii. Poduszka powinna zapewnić odpowiednie podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Odpowiednio dobrana nie będzie znosić ani pogłębiać lordozy szyjnej, czyli siły działające na ten odcinek będą w równowadze, co pozwoli na pełną regeneracje i zachowanie tego odcinka w odpowiednim zdrowiu. Z tej perspektywy poduszka profilowana jest najlepszym rozwiązanie, gdyż poprzez odpowiednie ukształtowanie zapewnia najlepsze podparcie tego odcinka kręgosłupa.

 

Jaka poduszka na kręgosłup?

Dobór poduszki może też zależeć od pozycji, w jakiej śpimy. Śpiąc na boku odcinek szyjny jest bardziej oddalony od powierzchni spania, dlatego w przypadku poduszek anatomicznych należy ustawić je wyższym garbem pod szyje. Dodatkowo w przypadku osób barczystych taka poduszka powinna być wyższa, a jak dużo wyższa zależy od twardości materaca :D Ponieważ w miększy materac bark zapadnie się mocniej, dlatego poduszka może być nieco niższa. W przypadku twardych materacy bark zapadnie się mniej, dlatego poduszka powinna być wyższa.

 

 

Śpiąc na brzuchu, poduszka jest nam raczej zbędna. Lecz ogólnie pod względem zdrowotnym nie jest to dobra pozycja do spania. Dlatego nie będziemy się w tym artykule na ten temat rozwodzić Dobrze, czyli teorie mamy już za sobą, możemy przejść do praktyki. Jak już na samym początku wspomniałem, jesteśmy różni pod wieloma względami.

 

Wielu osobom doradziłem poduszki ortopedyczne, profilowane z pianki Visco i większości przypadków osoby, które je nabyły są zadowolone , lecz zdarza się od czasu do czasu osoba, która mimo prób i cierpliwości nie może spać na takiej poduszce. Z czego to wynika? Może to wynikać preferencji danej osoby, wieloletnich przyzwyczajeń lub też zmian w kręgosłupie, które już występują.