Prosty, regulowany manualnie, automatycznie czy może elastyczny? Zastanawiacie się na pewno, który typ stelaża będzie najlepszy. Otóż każdy z nich posiada pewne zalety.

 

Pierwszy z nich – stelaż prosty – podstawowy stelaż skonstruowany z listew prostych, sosnowych. Jest najprostszy oraz najbardziej ekonomiczny z wszystkich wymienionych i najczęściej jest oferowany w zestawie z łóżkiem. Niestety, jego konstrukcja nie zapewnia odpowiedniego podparcia materaca, przez co ten będzie się szybciej niszczyć. Nie nadaje się on do niektórych modeli materacy, gdzie uwzględnione jest to w karcie gwarancyjnej przez producenta.

 

Poznaj najpopularniejsze typy stelaży

  

Następnym typem jest stelaż elastyczny. Jest najpopularniejszy oraz najczęściej stosowany. Dzieli się na kilka typów, które opisują jego strukturę. 18-listwowy zapewnia odpowiednie podparcie dla materacy piankowych oraz kieszeniowych typu „pocket”, gdzie liczba sprężyn oscyluje w okolicy 250szt/m2. Odstępy między listwami pozwalają na swobodne ułożenie materaca oraz odpowiednie podparcie każdej ze sprężyn. Dodatkowo, dzięki swojej elastyczności (tj. profilowanych listew), pozwala na współpracę materaca wraz ze stelażem elastycznym, co prowadzi do dużo wolniejszego zużywania się (tzw. wybijania) materaca. Odstępy między listwami zapobiegają również wpadaniu sprężyn pomiędzy listwy. Przykładem jest stelaż Normal 18SM.

 

28-listwowy stelaż to odmiana poprzedniego stelaża w opcji większej ilości giętych listewek. Jest ich aż 28 na stronę. Dzięki takiej konstrukcji materace piankowe oraz kieszeniowe typu „multipocket”, gdzie ilość tych sprężyn wynosi ok. 500szt/m2 otrzymają odpowiednie wsparcie i współpracę, dzięki czemu będą się wolniej niszczyć. Dodatkowym atutem tego stelaża jest taśma poprowadzona przez środek listew, która odpowiada za regulację nacisku i przyjmowania obrażeń z zewnątrz, w zależności od obciążenia. Przykładem jest stelaż Normal 28SM lub Normal 28NV.

 

stelaż pod materac

 

A może stelaż regulowany?

 

Kolejnym typem jest stelaż regulowany. Może być on regulowany manualnie lub automatycznie. Który typ więc wybrać? Stelaż regulowany manualnie służy do regulacji w dwóch płaszczyznach. Zazwyczaj reguluje się odcinek tułowia lub nogi, by odnaleźć dla siebie odpowiednią pozycję. Stelaż regulowany manualnie może być tzw. udogodnieniem, dzięki któremu będzie można dopasować wygodną dla siebie pozycję nawet w trakcie oglądania telewizji lub czytania książki. Stelaż oferowany jest, jako pojedynczy wkład, do rozmiaru 120x200.

W przypadku wyboru większego stelaża będzie to opcja dwóch mniejszych wkładów (np. 140x200 – 2x 70x200; 160x200 – 2x 80x200 itd.). Najlepszym typem materaca, który będzie odpowiednio działać ze stelażami regulowanymi, jest materac lateksowy, który dzięki swojej elastyczności bardzo dobrze dopasuje się na całej strukturze stelaża (Demeter, Atena). Stelaż regulowany automatycznie kierowany jest głównie pod osoby obłożnie chore lub osoby, które większość czasu muszą spędzać leżąc w łóżku. Ten stelaż pozwala na regulację w kilku płaszczyznach i jest regulowany elektrycznie przy użyciu pilota.

Jego możliwa konfiguracja pozwala na dobranie do każdego rozmiaru łóżka, przy zachowaniu regularności, jak w przypadku stelaża regulowanego manualnie, z tym że do rozmiaru 100x200. Jest bardzo dużym ułatwieniem w przypadku problemów ze wstawaniem. Najlepszym typem materaca, który będzie odpowiednio działać ze stelażami regulowanymi, jest materac lateksowy, który dzięki swojej elastyczności bardzo dobrze dopasuje się na całej strukturze stelaża (Demeter, Atena).

 

Najważniejszy jest świadomy wybór

 

Nasuwa się po raz kolejny pytanie: „Który typ stelaża wybrać?” - otóż, w zależności od potrzeb, każdy typ będzie odpowiedni i będzie posiadać określone zalety.. Dobór stelaża odgrywa ogromną rolę w przypadku dobierania pod konkretny typ materaca. Będzie to odgrywać największą rolę w przypadku różnic między materacami kieszeniowymi, piankowymi oraz lateksowymi, jak wcześniej zostało wyjaśnione.