Stoisz przed wyborem materaca i zastanawiasz się, który model wybrać, by maksymalnie zaspokoił Twoje potrzeby? Czy może po prostu słyszałeś o materacach z kokosem lub wkładem gryczanym? Czy warto zainwestować w taki model? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Wkład kokosowy - charakterystyka

Stosowany jest w materacach piankowych, sprężynowych i lateksowych, czyli dokładniej, w każdym typie materaca możemy uświadczyć obecność przekładki kokosowej. Czasami wkład jest grubszy, czasami jest to jedynie cienka przekładka. Takie wkłady wytwarza się z włókien kokosowych, które pochodzą z łupin orzechów kokosa. Włókna te zostają poddane procesowi prasowania i lateksowania, dzięki czemu struktura jest bardzo silnie zwarta, ale i lekko elastyczna. Dzięki samemu procesowi lateksowania struktura maty kokosowej także nie jest ostra i nie podrażnia skóry. Głównym zadaniem, jakie spełnia wkład kokosowy w materacy, jest utwardzenie materaca i nadaniu mu sztywności. Dodatkowym zadaniem jest poprawa wentylacji powietrza wewnątrz materaca.

Wkład gryczany - co to takiego?

Wkład gryczany to nic innego jak łupina owocu gryki. Wykorzystywany jest w materacach i poduszkach od bardzo dawna. Bardzo często materace wyposażone we wkład gryczany promowane są jako antyalergiczne, zapewniające zdrowe sen i powodujące uczucie bliskości z naturą, z uwagi na fakt pozyskiwania tego „surowca”. W teorii można się z tym zgodzić, gdyż zastanawiając się nad tą kwestią krótko, dochodzimy do wniosku, że to prawda i wiedza ta jest przekazywana od lat.. No właśnie.. Problem pojawia się tutaj, że na dzień dzisiejszy jest kosmiczna różnica w technologii produkcji materacy i to, co zostało powiedziane X lat temu, w cale nie musi spełnić swojej roli dziś. Sam zamysł produkcji materacy z wkładem gryczanym polegał na tym, by zapewnić jakąkolwiek możliwość dla osób żyjących w zgodzie z naturą i praktykujących ekologiczny tryb życia!

Czy warto wybrać materac, w którym zastosowano wkład kokosowy?

Odpowiedź na to pytanie należy podzielić na dwie kategorie: Dorośli oraz Dzieci. Mówiąc o dorosłych wybór materaca z wkładem kokosowym powinien być już decyzją indywidualną i kierowany powinien być tylko pod odbiorców, którzy preferują podłoże dużo bardziej sztywne, natomiast z punktu widzenia zdrowotnego.. Chwila, takiego nie ma! Za przykład posłuży materac sprężynowy. Konstrukcyjnie środek wnętrza stanowią sprężyny kieszeniowe. Następnie obustronnie klejona jest warstwa przekładki filcowej lub tapicerskiej, później kokos i na końcu pianka. Materace sprężynowe słyną z punktowego podparcia i wywierania ciśnienia na Nasze ciało. Przy zastosowaniu przekładki kokosowej cały zamysł twórców materacy sprężynowych o punktowym podparciu całkowicie umiera. Materac zaczyna reagować, nie punktowo, a powierzchniowo, więc Nasze ciało jest podpierane w dużo mniejszej liczbie punktów. Poprzez wyeliminowanie punktowej elastyczności i brak zachowania odpowiedniej strefowości znacząco zmniejsza się stopień podparcia kręgosłupa i mięśni, a przy doborze materaca, w głównej mierze, właśnie na tym się skupiamy, by mieć jak największą liczbę punktów podparcia i, jak najmniej, punktów utrzymujących się samodzielnie, przy udziale organizmu.

Materac z wkładem kokosowym dla dziecka - czy warto? 

Jeśli zaś mówimy o dzieciach, materace z wkładem kokosowym nie zaleca się używania go przez dzieci. Powodem jest to, że dziecko również nie może mieć zbyt twardego materaca, gdyż zapobiegnie to prawidłowemu rozwojowi jego kręgosłupa w najważniejszym dla Niego okresie. Najprościej tłumacząc materace z kokosem są dla dzieci zbyt twarde, ich twardość nie jest dopasowana do niskiej wagi. Dla najmłodszych użytkowników materacy najczęściej kokos bywa w materacu połączony z wkładem gryczanym, a taki rodzaj wkładu stanowczo odradzamy. Jakie płyną zagrożenia z posiadania któregoś z wymienionych rodzajów materacy? Warto zwrócić uwagę na to, że materace z wkładem kokosowym bardzo często są polecane jako te, które są przyjazne kupującym, z uwagi na fakt, iż są unaturalnieniem syntetycznej konstrukcji materaca. Niestety, nie jest to prawda, gdyż kokos jest ciałem żywym, co prowadzić może do rozwijania się wewnątrz bakterii, grzybów, roztoczy i innych drobnoustrojów. Najczęściej dochodzi do takiego zjawiska w połączeniu z wilgocią, gdy np. Nasz pot zostanie wchłonięty w strukturę materaca. Wilgoć, ciepło i pożywienie w postaci Naszego martwego naskórka, czy paznokci spowoduje namnażanie się mikroorganizmów rozwijających się w materacu.

Zagrożenia związane z użytkowaniem materacy z kokosem i gryką

Ogromnym zagrożeniem dla użytkowników materacy z kokosem, a także z wkładem gryczanym jest pleśń. Zminimalizowana oddychalność piany w połączeniu z Naszym potem, czy jakąkolwiek inną formą dostającej się wilgoci prowadzić może właśnie do powstawania pleśni. To samo tyczy się wkładu gryczanego. Gryka może również pleśnieć. Bardzo chłonie wilgoć, a także wszelkie wydzieliny z Naszego ciała. Znikąd, również, nie wzięła się opowieść o robakach w materacu. Ale skąd? Otóż w łuskach gryki możemy znaleźć takie małe stworzenia, jakimi są gryzyki (często zwane pstonikami). Ten mały organizm bardzo często może odpowiadać za zmiany skórne u dzieci. Jego larwy żyją wewnątrz materaca do momentu rozpoczęcia możliwej produkcji. Potrzeba im do tego ciepła i wilgoci. Ciepło dostarczane jest codziennie, natomiast wilgoć najczęściej spowodowana jest potliwością w ciepłe noce, czy problemy z trzymaniem moczu, co u dzieci jest całkowicie normalne. Niestety, nie tylko gryzyki są zagrożeniem w tego typu materacach. Do nich dołączyć możemy również mączniki i mielniki. Warto zadać sobie teraz pytanie: „Czy nadal chcę ryzykować dobro mojego dziecka?”.

Podsumowując, nie jest dobrym pomysłem wybór materaca z wkładem kokosowym, jak i gryczanym. Powodują wiele problemów, a także same nie są wystarczająco praktyczne w użytkowaniu i informacje, które często się słyszy są nieprawdziwe. Powodem jest grupa odbiorców, do jakiej komunikat jest kierowany. Producenci wybierają grupę tradycjonalistów i osób podatnych na opinie „starszyzny”. Owszem, kiedyś mogło to całkiem dobrze spełniać swoją rolę, porównując oczywiście adekwatnie do możliwości, natomiast w dzisiejszych czasach wiedza do jakiej mamy dostęp, a przede wszystkim technologia, pozwalają Nam jednak wybrać dużo lepszy produkt. Naszym zdaniem materac z wkładem z gryki otrzymuje od razu na starcie stanowcze „NIE”, natomiast materac z wkładem kokosowym w kierunku dzieci również „NIE”, a u dorosłych niech to będzie kwestia

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.