Skala twardości materaców

Przy opisach materaców na stronach producentów znaleźć można 4-stopniowe symbole twardości oznaczone literą H. Zazwyczaj występują stopnie twardości oznaczone symbolami H1, H2, H3 i H4, przy czym H1 oznacza materac miękki, H2 średnio miękki, H3 średnio twardy, a H4 twardy.

      MATERAC COMFORTEO TWARDOŚĆ H2      

Aby ułatwić Wam wybór materaca w naszym sklepie wybrane modele oznaczyliśmy stosując 5-stopniową, dokładniejszą skalę twardości. Twardość materaca w tej skali rośnie wraz ze wzrostem liczby.

skala twardości materaca

Przyjmujemy tu materace o twardości:

  • 1/5 jako bardzo miękkie, polecane dla niemowląt i dzieci,
  • 2/5- materace średnio miękkie dla osób lubiących miękkie, elastyczne podłoże,
  • 3/5 -materace średnio twarde dla osób poszukujących wypornego, elastycznego podparcia w czasie snu. Materace o skali twardości
  • 4/5 określamy jako twarde, polecamy osobom cięższym szukającym sztywniejszego podparcia
  • 5/5 materace bardzo twarde, zwykle dla osób lubiących bardzo sztywne podłoże.      

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym głównie od wagi, od naszych przyzwyczajeń, od dotychczasowego miejsca snu oraz podobnych czynników. Dlatego określenia typu: materac twardy lub średnio twardy - w rzeczywistości mogą dotyczyć tego samego modelu w zależności od osoby, która na nim śpi.

Skala twardości ustalana jest w stosunku do  osoby o wadze ok. 80 kg, dlatego przykładowo osoba o wadze 50 kg oceni materac średnio twardy jako twardy i na odwrót - osoba o wadze 115 kg oceni materac średnio twardy jako miękki.

Przyjmujemy, że osoba ważąca więcej powinna spać na materacu twardszym (bardziej wypornym), niż osoba szczupła, która powinna wybrać materac bardziej elastyczny. Standardowo zaleca się materace o twardości H1 stosować do łóżeczek niemowląt i małych dzieci – czyli użytkowników o wyjątkowo niewielkich gabarytach i delikatnym ciele. Osobom o wadze do 70-80 kg  przypisuje się materace o twardości H2, powyżej 70-80 kg - twardość H3. Twardość materaca H4 zalecamy osobom o wadze powyżej 100 kg, lubiącym twarde podłoże.

Niemniej jednak, jeśli jesteś wysokim mężczyzną ważącym 110 kg i lubisz miękkie podłoże, bez obaw możesz wybrać materac o sugerowanej twardości H3.  I w drugą stronę, jeśli jesteś filigranową kobietą, ważącą np 50 kg, a lubisz spać na twardym podłożu, wybór materaca H2 może okazać się za miękki.

         

Konsekwencje źle dobranego materaca

Źle dobrana twardość materaca

Pamiętajmy, że śpiąc na materacu zbyt miękkim nasz kręgosłup wygina się nienaturalnie, a przestrzenie między dyskami są wówczas jednostronnie ściśnięte. Nie mogą wówczas przyjmować żadnych płynów, koniecznych do ich regeneracji po całodziennym obciążeniu. Niestety idąc w drugą stronę, spanie na zbyt twardym materacu nie jest też dobrym rozwiązaniem. Materac taki podpiera nasze ciało tylko w kilku miejscach, co powoduje, że naczynia krwionośne są w nich zbyt mocno uciskane. Utrudnia to przepływ krwi i może spowodować np. drętwienie palców u nóg, czy rąk. Materac zbyt twardy nie nadaje się na pewno dla osób, które mają kłopoty z krążeniem. Po dłuższym czasie użytkowania, materac taki może spowodować, nawet trwałe skrzywienie kręgosłupa.

Twardość materaca, a pozycja spania

Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając kręgosłupowi możliwość przybrania naturalnego, lekkiego wygięcia w kształcie litery S w pozycji „na wznak" i linii zbliżonej do prostej w pozycji „na boku". Wówczas nasze ciało odpręża się, a przestrzenie między dyskami ponownie napełniają się płynem i regenerują. Dzięki temu rano jesteśmy wyżsi nawet o 2 cm!

Aby ułatwić Wam wybór materaca, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Bazując na ich wieloletniemu doświadczeniu, możecie być pewni, że na nowo odkryjecie Sekret Snu!

Wybierz materac o właściwej twardości z naszym konsultantem:

E-mail: sklep@sekretsnu.pl
Tel. 579 070 333
       

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.