Wielu z nas zastanawia się jak moglibyśmy jeszcze bardziej podnieść stopień higieny materaca, a także swojego snu, co poprowadzi też do wydłużenia żywotności i zachowania pełni funkcji przez materac. Największą wygodę daje dobry, wygodny materac, lecz stałe utrzymanie go w czystości nie jest już tak proste.

Gromadzenie się roztoczy, czy bakterii jest nieuniknione. W tej sytuacji warto spróbować regularnie go czyścić.

Pytanie: jak domowym sposobem go czyścić? Jak zdezynfekować przed roztoczami? Czym to zrobić? Poniżej opiszemy kilka przykładów tego, jak można podjąć się czyszczenia materaca w domowych warunkach, by osiągnąć jak najwyższy poziom higieny i komfortu snu.

Jak wyczyścić materac domowymi sposobami na sucho? Jak się za to zabrać?

Nic prostszego. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze sposoby to domowe sposoby. Suche czyszczenie polega na wietrzeniu materaca, więc wystarczy wyciągnąć materac z naszej sypialni na zewnątrz i porządnie przewietrzyć. Sam proces wietrzenia zabija roztocza, więc już po jednym takim cyklu nasz materac będzie dużo świeższy i bardziej czysty niż dotychczas.

Kolejnym ciekawym sposobem na czyszczenie materaca jest również typ domowego sposobu. Co ciekawe, nie musimy posiadać gotowych środków czystości by wykorzystać niektóre „patenty” na zachowanie odpowiedniego stopnia higieny naszego materaca. Czy nie jest to wspaniałe?

Do tego zabiegu potrzebować będziemy sody oczyszczonej i olejku z drzewa herbacianego. Spytacie pewnie: „jak to może działać?”. Otóż, połączenie tych dwóch produktów świetnie usuwa brud oraz dezynfekuje bakterie i roztocza. Soda oczyszczona odświeży i wyczyści brud z naszego materaca. Natomiast olejek z drzewa herbacianego ma właściwości dezynfekujące. Wprowadzi odpowiedni stopień higieny naszego podłoża spania.

No dobrze, tylko jak połączyć te produkty, by otrzymać „domowej roboty” środek czystości?

Nic prostszego! Szklankę sody oczyszczonej należy wymieszać z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Następnie równomiernie rozprowadzić miksturę, przecedzając przy tym przez sitko, równomiernie na całej powierzchni materaca. Kolejnym krokiem jest pozostawienie na godzinę tej mieszaniny na materacu, by pozwolić jej się wchłonąć i rozpocząć działanie. Ostatnim krokiem jest powtórzenie czynności na drugiej stronie.

Po wykonaniu tego procesu wystarczy materac odkurzyć i gotowe! Voilà! Nasz materac po takim zabiegu jest już zdezynfekowany i czysty, a co za tym idzie, jakość naszego snu będzie dużo lepsza!

Sposoby na pranie materaca

W tym przypadku potrzebne będzie nam więcej elementów. Pranie pokrowca jest oczywiście domowym sposobem i wystarczy zastosować się do ściśle narzuconych restrykcji przez producenta odnośnie prania. Wówczas nasz materac zyska również na higienie i czystości.

Skupmy się zatem na sposobach, które wymagają większego wkładu z naszej strony.

Zanim zabierzemy się do prania materaca powinniśmy go porządnie odkurzyć. Dlaczego? Otóż, spora część brudu, roztoczy i innych zanieczyszczeń w reakcji z wodą może spowodować powstanie wewnątrz materaca czegoś na rodzaj „błota”. Początkowo wszystko, co znajduje się wewnątrz zostanie przemoczone, natomiast w późniejszej fazie najzwyczajniej zaschnie, powodując przy tym powstanie stałej struktury podobnej właśnie do „błota”. Następnie w wyniku użytkowania materaca dojść może do „rozbijania” tego błota. Co będzie widoczne jak wzmożone wydostawanie się kurzu, brzydki zapach, czy po przespanej nocy, uczucie posiadania piasku w ustach, na ciele.

Na zabieg ten, jak i sam proces prania, powinniśmy decydować się w słoneczny dzień, gdyż materac musi najzwyczajniej wyschnąć. Jeśli zaś nasz materac został już dokładnie odkurzony, a dzień jest słoneczny, możemy przejść do samego prania. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie odkurzacza piorącego – takiego, jak np. ten używany do prania dywanów. Niestety, nie każdy z nas posiada taki odkurzacz, więc oddanie materaca firmie specjalizującej się w takich zabiegach jest jak najbardziej dobrym wyborem. Warto pamiętać by uprzednio wyczyścić materac wstępnie, gdyż będziemy wówczas mieć dużo większą pewność, że nie dojdzie do zjawisk opisanych wyżej.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie myjki parowej. Przy użyciu tego produktu bardzo dobrze przeprowadza się dezynfekcję wraz z usuwaniem roztoczy. Wiele osób używa także przy podobnym zabiegu piany aktywnej. Dzięki niej nie dochodzi do przesadnego zamoczenia materaca, a jej właściwości i aktywne działanie powodują głębokie wnikanie i wyciąganie nawet najgłębiej ukrytego brudu i bakterii.

Czy słyszeliście kiedyś o użyciu odplamiacza enzymatycznego?

Ta metoda sprawdza się przy punktowym zabrudzeniu struktury materaca. Co ciekawe, do wykonania tego zabiegu wystarczy wymieszanie soku z cytryny i wody. Niestety, metoda ta naraża materac na niemałe zamoczenie, co prowadzić może do głębokiego wniknięcia w strukturę materaca wilgoci, co prowadzić może do powstania nieprzyjemnego zapachu (zjawisko podobne do pleśnienia).

Czy sam zabieg czyszczenia materaca jest konieczny

Oczywiście, że tak! Na łóżku spędzamy 1/3 swojego życia. I, o ile, jesteśmy zagrożeni różnymi zanieczyszczeniami przez pozostałe 2/3 czasu, to przynajmniej tą 1/3 możemy spędzać w przyjemnej „otoczce”, na odpowiednim poziomie higieny. Dodatkowo, w trakcie snu jesteśmy w stanie przyjąć bardzo dużą ilość zanieczyszczeń oraz bakterii. Możemy ułatwić Naszemu organizmowi regenerację podczas snu i zapewnić mu jak najmniejszą liczbę czynników utrudniających mu pracę. Wówczas będziemy budzić się dużo bardziej zregenerowani i chętni do pracy.

Sprawdź naszą ofertę:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.