Wielu z nas zastanawia się jak moglibyśmy jeszcze bardziej podnieść stopień higieny materaca, a także swojego snu, co poprowadzi też do wydłużenia żywotności i zachowania pełni funkcji przez materac. Największą wygodę daje dobry, wygodny materac, lecz stałe utrzymanie go w czystości nie jest już tak proste. Gromadzenie się roztoczy, czy bakterii jest nieuniknione. W tej sytuacji warto spróbować regularnie go czyścić. Pytanie: jak domowym sposobem go czyścić? Jak zdezynfekować przed roztoczami? Czym to zrobić? Poniżej opiszemy kilka przykładów tego, jak można podjąć się czyszczenia materaca w domowych warunkach, by osiągnąć jak najwyższy poziom higieny i komfortu snu.

Jak wyczyścić materac domowymi sposobami na sucho? Jak się za to zabrać?

Nic prostszego. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze sposoby to domowe sposoby. Suche czyszczenie polega na wietrzeniu materaca, więc wystarczy wyciągnąć materac z naszej sypialni na zewnątrz i porządnie przewietrzyć. Sam proces wietrzenia zabija roztocza, więc już po jednym takim cyklu nasz materac będzie dużo świeższy i bardziej czysty niż dotychczas.

Kolejnym ciekawym sposobem na czyszczenie materaca jest również typ domowego sposobu. Co ciekawe, nie musimy posiadać gotowych środków czystości by wykorzystać niektóre „patenty” na zachowanie odpowiedniego stopnia higieny naszego materaca. Czy nie jest to wspaniałe?
Do tego zabiegu potrzebować będziemy sody oczyszczonej oraz olejku z drzewa herbacianego. Spytacie pewnie: „jak to może działać?”. Otóż, połączenie tych dwóch produktów świetnie usuwa brud oraz dezynfekuje bakteria i roztocza. Soda oczyszczona odświeży i wyczyści brud z naszego materaca, natomiast olejek z drzewa herbacianego posiada właściwości dezynfekujące, więc wprowadzi odpowiedni stopień higieny naszego podłoża spania.

No dobrze, tylko jak połączyć te produkty, by otrzymać „domowej roboty” środek czystości?

Nic prostszego!
Szklankę sody oczyszczonej należy wymieszać z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Następnie równomiernie rozprowadzić miksturę, przecedzając przy tym przez sitko, równomiernie na całej powierzchni materaca. Kolejnym krokiem jest pozostawienie na godzinę tej mieszaniny na materacu, by pozwolić jej się wchłonąć i rozpocząć działanie. Ostatnim krokiem jest powtórzenie czynności na drugiej stronie. Po wykonaniu tego procesu wystarczy materac odkurzyć i gotowe! Voilà! Nasz materac po takim zabiegu jest już zdezynfekowany i czysty, a co za tym idzie, jakość naszego snu będzie dużo lepsza!

Sposoby na pranie materaca

W tym przypadku potrzebne będzie Nam więcej elementów. Pranie pokrowca jest oczywiście domowym sposobem i wystarczy zastosować się do ściśle narzuconych restrykcji przez producenta odnośnie prania. Wówczas nasz materac zyska również na higienie i czystości.
Skupmy się zatem na sposobach, które wymagają większego wkładu z naszej strony.
Zanim zabierzemy się do prania materaca powinniśmy go porządnie odkurzyć. Dlaczego? Otóż, spora część brudu, roztoczy i innych zanieczyszczeń w reakcji z wodą może spowodować powstanie wewnątrz materaca czegoś na rodzaj „błota”. Początkowo wszystko, co znajduje się wewnątrz zostanie przemoczone, natomiast w późniejszej fazie najzwyczajniej zaschnie, powodując przy tym powstanie stałej struktury podobnej właśnie do „błota”. Następnie w wyniku użytkowania materaca dojść może do „rozbijania” tego błota, co będzie widoczne jak wzmożone wydostawanie się kurzu, brzydki zapach, czy po przespanej nocy, uczucie posiadania piasku w ustach, na ciele. Na zabieg ten, jak i sam proces prania, powinniśmy decydować się w słoneczny dzień, gdyż materac musi najzwyczajniej wyschnąć. Jeśli zaś nasz materac został już dokładnie odkurzony, a dzień jest słoneczny, możemy przejść do samego prania. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie odkurzacza piorącego – takiego, jak np. ten używany do prania dywanów. Niestety, nie każdy z nas posiada taki odkurzacz, więc oddanie materaca firmie specjalizującej się w takich zabiegach jest jak najbardziej dobrym wyborem. Warto pamiętać by uprzednio wyczyścić materac wstępnie, gdyż będziemy wówczas mieć dużo większą pewność, że nie dojdzie do zjawisk opisanych wyżej.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie myjki parowej. Przy użyciu tego produktu bardzo dobrze przeprowadza się dezynfekcję wraz z usuwaniem roztoczy. Wiele osób używa także przy podobnym zabiegu piany aktywnej. Dzięki niej nie dochodzi do przesadnego zamoczenia materaca, a jej właściwości i aktywne działanie powodują głębokie wnikanie i wyciąganie nawet najgłębiej ukrytego brudu i bakterii.

Czy słyszeliście kiedyś o użyciu odplamiacza enzymatycznego? Ta metoda sprawdza się przy punktowym zabrudzeniu struktury materaca. Co ciekawe, do wykonania tego zabiegu wystarczy wymieszanie soku z cytryny i wody. Niestety, metoda ta naraża materac na niemałe zamoczenie, co prowadzić może do głębokiego wniknięcia w strukturę materaca wilgoci, co prowadzić może do powstania nieprzyjemnego zapachu (zjawisko podobne do pleśnienia).

Podsumowując, czy sam zabieg czyszczenia materaca jest konieczny?

Oczywiście, że tak! Na łóżku spędzamy 1/3 swojego życia. I, o ile, jesteśmy zagrożeni różnymi zanieczyszczeniami przez pozostałe 2/3 czasu, to przynajmniej tą 1/3 możemy spędzać w przyjemnej „otoczce”, na odpowiednim poziomie higieny. Dodatkowo, w trakcie snu jesteśmy w stanie przyjąć bardzo dużą ilość zanieczyszczeń oraz bakterii. Możemy ułatwić Naszemu organizmowi regenerację podczas snu i zapewnić mu jak najmniejszą liczbę czynników utrudniających mu pracę. Wówczas będziemy budzić się dużo bardziej zregenerowani i chętni do pracy.