Na komfort snu wpływa nie tylko rodzaj materaca, na jakim się śpi, ale także pościel, której się używa. Na rynku pościeli do sypialni oferowane jest tysiące różniących się do siebie wieloma aspektami produktów, wśród których dość trudno się odnaleźć. W odpowiedzi na pytanie jaką kołdrę wybrać, powinna pomóc treść tego poradnika - wyjaśniamy w nim, jaką kołdrę kupić oraz próbujemy odpowiedzieć na pytanie jaka kołdra najlepsza. Zapraszamy do lektury!

Jaką kołdrę kupić? Wybierz idealny model metodą 4 kroków!

Rynek pościeli do sypialni jest bardzo rozbudowany i łatwo można się na nim pogubić. Z tego względu, poszukiwania idealnej kołdry warto ograniczyć do kilku czy kilkunastu modeli odpowiadających podstawowym wymaganiom. Można to zrobić metodą czterech kroków:

 • Krok pierwszy - wybór rozmiaru
 • Krok drugi - wybór klasy termicznej
 • Krok trzeci - wybór wypełnienia
 • Krok czwarty - wybór poszycia

Sugerowana kolejność jest nieprzypadkowa i pozwala na sukcesywne zawężanie wachlarza dostępnych produktów. Podejmowane kolejno decyzje, wykluczają nieodpowiednie z różnych względów modele, ułatwiając wybór tego idealnego.

Jakie są najpopularniejsze i najlepsze kołdry?
Pobierz listę!

Szukasz dobrej kołdry, chcesz kupić coś niedrogiego, aby zobaczyć, czy możesz nam zaufać?

Pobierz listę polecanych kołder jeśli:

 • Chcesz podnieść komfort swojego snu
 • Szukasz optymalnych rozwiązań
 • Potrzebujesz zdrowej i bezpiecznej kołdry
 • Oczekujesz rozwiązania, które doceniło wiele osób
 • Potrzebujesz szybko wybrać i nie przepłacić

Nasi eksperci przejrzeli ofertę i wybrali najkorzystniejsze.

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekreSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Jaka kołdra najlepsza?

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie jaką kołdrę kupić, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji. Niektóre osoby lubią kołdry bardzo ciepłe, ciężkie i miękkie, a inne przepadają za tymi cienkimi, lekkimi i śliskimi. Każdy człowiek ma też specyficzne potrzeby wynikające z jego stanu zdrowia czy budowy ciała. Odpowiedź na pytanie jaka kołdra najlepsza nie istnieje - może się nią okazać każda kołdra dopasowana do preferencji i potrzeb użytkownika lub użytkowników.

Czy ten poradnik podpowiada, jaką kołdrę wybrać?

Na pewno zastanawiasz się, czy ten poradnik pomoże Ci w odpowiedzi na pytanie jaką kołdrę kupić, czy z jego treści dowiesz się jedynie jaka kołdra najlepsza jest z dostępnych w katalogu naszego sklepu. Zaskoczymy Cię - nie zamierzamy przekonywać jedynie do drogich produktów ani też odradzać modeli z niższej półki. Prezentujemy za to typowe wymiary i klasy termiczne kołder, a także wady i zalety poszczególnych wypełnień oraz poszyć w taki sposób, aby ułatwić Ci samodzielne podjęcie najważniejszych decyzji.

Przewodnik po serii

Najważniejsze informacje dotyczące wyboru kołdry podajemy w kolejnych tekstach z serii. Zapraszamy do zapoznania się z następującymi artykułami na naszym blogu:

 • Jaką kołdrę kupić - rozmiary i klasy ciepła
 • Jaką kołdrę wybrać - rodzaje wypełnień i poszycia pościeli

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie jaką kołdrę wybrać i ułatwią zakup optymalnie dopasowanej do Twoich potrzeb i preferencji pościeli.

Zachęcamy do zapoznania się z kołdrami i poduszkami dostępnymi w naszym sklepie. W kategorii posiadamy pościele całoroczne i sezonowe w różnych rozmiarach z wieloma typami wypełnień i poszyć - zdecydowanie jest w czym wybierać!

jaką kołdrę wybrać

 

1. Jaką kołdrę kupić? Rozmiary i klasy ciepła

Odpowiadając sobie na pytanie jaką kołdrę wybrać, warto zastanowić się najpierw nad jej wielkością i klasą cieplną, by zawęzić poszukiwania do kołder o określonych wymiarach i właściwościach termicznych. Na rynku dostępne są kołdry jednoosobowe i dwuosobowe oraz kołdry letnie, zimowe i uniwersalne - choć podział wydaje się prosty to w rzeczywistości wcale taki nie jest. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać rozmiar kołdry do potrzeb i którą klasę ciepła wybrać.

Kołdry jednoosobowe i dwuosobowe

Kołdra dla jednej osoby

Najczęściej spotykane kołdry jednoosobowe mają odpowiadającą większości użytkowników długość 200cm, która pasuje również nastolatkom czy dzieciom. Uniwersalna pościel dwumetrowa może jednak okazać się zbyt mała dla osób o dużym wzroście (pow. 190cm), które powinny zainteresować się dłuższymi kołdrami lub modelami wykonywanymi pod wymiar.

Na rynku kołder jednoosobowych najczęściej spotyka się produkty w trzech typowych szerokościach – 135, 150 oraz 160cm. Najwęższe rekomendowane są dzieciom i nastolatkom, a także osobom szczupłym oraz rzadko zmieniającym pozycję podczas snu. Średnie można polecić większości typowych użytkowników. Szerokie zaś, powinny odpowiadać osobom z nadwagą tudzież często „wiercącym się” w łóżku.

Kołdra dwuosobowa

Wśród kołder dwuosobowych można znaleźć modele o długości 200, 220 lub 240cm. Kołdry dwumetrowe pasują do większości łóżek i materacy dostępnych na rynku i odpowiadają znacznej liczbie par. Warto postawić jednak na jedną z dłuższych, jeśli posiada się łóżko dużych rozmiarów, które chce się całkowicie przykryć przy zaścielaniu lub jedna z osób, które będą korzystały z kołdry jest bardzo wysoka.

Wśród typowych szerokości kołder dla par można wymienić wymiary takie jak 180, 200 czy 220cm - jaka kołdra najlepsza? Na to pytanie należy odpowiedzieć po przeanalizowaniu „stylu” snu. Jeśli jedna osoba ma tendencję do zabierania kołdry partnerowi, najlepszym wyborem będzie kołdra szeroka. Jeżeli zaś obie osoby są szczupłe lub śpią przytulone do siebie, dobrym wyborem może być kołdra 180cm.

Kołdra dopasowana do łóżka

Niezależnie od tego, czy wybiera się kołdrę jednoosobową, czy dwuoosbową, warto dobrać jej rozmiar nie tylko do wzrostu, sylwetki oraz stylu snu, ale także samego łóżka. Mebel przykryty zbyt krótką lub wąską kołdrą będzie bowiem wyglądał nieatrakcyjnie, zaś kołdra zbyt szeroka czy długa, może uniemożliwić estetyczne zaścielenie łóżka i często ulegać zabrudzeniom spowodowanym np. ocieraniem o podłogę.

Najlepiej, jeśli kołdra odpowiada rozmiarem wymiarom materaca do spania – w takim przypadku przykrywa łóżko w całości, co po zaścieleniu wygląda bardzo elegancko, a do tego nigdzie ni zwisa, dzięki czemu nie przeszkadza w wykonywaniu różnych czynności, na przykład sprzątaniu podłogi w sypialni. Przy zakupie bardzo długiej lub szerokiej kołdry warto zastanowić się nad inwestycją w estetyczną narzutę na łóżko.

Klasy ciepła

Odpowiadając sobie na pytanie jaką kołdrę kupić, warto zastanowić się nad tym, czy będzie ona używana jedynie o określonej porze roku, czy może ma mieć charakter uniwersalny i służyć przez cały rok. Kołdry dostępne na rynku dzielą się na klasy sezonowe (np. kołdra zimowa czyletnia) lub klasy cieplne w skali trzystopniowej, liczbowej oraz TOG.

Podział sezonowy

Najbardziej intuicyjnym podziałem kołder jest ten, który określa, na jakie pory roku się nadają. Podział sezonowy jest często stosowany przez polskich producentów - zagraniczne marki stosują go rzadziej ze względu na to, że oferują produkty dla krajów w różnych strefach klimatycznych.

Kołdry dzieli się pod względem sezonowym na produkty:

 • całoroczne (uniwersalne/wielosezonowe/jesienno-zimowe, odpowiednie na cały rok)
 • zimowe (ciepłe, doskonałe na późną jesień, zimę i wczesną wiosnę)
 • podwójne (bardzo ciepłe, dedykowane na najmroźniejsze zimowe noce oraz pomieszczeń o stale niskiej temperaturze
 • letnie (cienkie, idealne na późną wiosnę, lato i wczesną jesień)
 • ultralekkie (bardzo cienkie, przeznaczone na najgorętsze noce lata i do mocno ogrzewanych pomieszczeń)

Klasy ciepła

Kołdra może być również przyporządkowana do jednej z klas termicznych w skali trzystopniowej (chłodna, ciepła, bardzo ciepła), liczbowej (1-6, gdzie 1 to kołdra najchłodniejsza, a 6 najcieplejsza) lub TOG. Stosowana w Europie zachodniej i UK skala TOG jest najbardziej precyzyjna - rozpoczyna się od 3 TOG w kołdrach ultralekkich, a kończy na 16,5 TOG kołder bardzo ciepłych. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Zapraszamy do zapoznania się z produktami w naszym sklepie. Posiadamy kołdry jednoosobowe i dwuosobowe o różnych wymiarach i klasach termicznych - znajdziesz u nas zarówno kołdry sezonowe, jak i uniwersalne czy dwuwarstwowe.

jak wybrać kołdrę

2. Jaką kołdrę wybrać? Rodzaje wypełnień i poszycia pościeli.

Tradycyjne kołdry były wypełniane pierzem lub puchem. Współczesny rynek pościeli oferuje jednak produkty ze znacznie większą liczbą wypełnień. Jaką kołdrę wybrać by zapewnić sobie komfortowy sen? Poniżej podpowiadamy, czego można się spodziewać stawiając kołdrę z konkretnym typem wypełnienia czy poszycia i przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje wypełnień oraz pokrowców stosowanych w nowoczesnych kołdrach i poduszkach.

Kołdry tradycyjne, czyli pościel puchowa oraz z pierza

Kołdry puchowe

Tradycyjne kołdry z puchu kaczego lub gęsiego cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na fakt, że są lekkie, doskonale grzeją i dobrze odprowadzają wilgoć podczas snu. Ich naturalne wypełnienie, które kiedyś było standardem, obecnie uznawane jest za luksusowe, przez co puchowe kołdry to jedne z najdroższych, jakie można spotkać na rynku. Szczególnie wysokie ceny osiągają kołdry z puchu gęsiego, uważanego za znacznie lepszy od tego kaczego. Mimo dobrych właściwości i gwarancji wysokiego komfortu snu, kołdry puchowe nie są polecane dla alergików.

Kołdry z pierza

Pierze jest nieco cięższe od puchu i wykazuje trochę gorsze właściwości termoizolacyjne. Jest jednak też tańsze, przez co chętnie stosuje się je w kołdrach w roli alternatywy dla ekskluzywnego w dzisiejszych czasach puchu. Wśród kołder wykonanych z ptasich piór najczęściej można spotkać modele zawierające 75% piór i 25% pierza, czyli mieszanki piór i puchu. Komfort korzystania z tego typu kołder jest niewiele niższy od wygody użytkowania pościeli z puchu. Podobnie jak kołdry puchowe, kołdry z pierza nie nadają się jednak dla alergików.

Kołdry naturalne - rodzaje wypełnień

Kołdry wełniane

Wełna pozyskiwana z wybranych gatunków owiec lub wielbłądów jest materiałem miękkim o przyjemnej w dotyku strukturze, charakteryzującym się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Kołdry wełniane są jedynymi z najcieplejszych dostępnych na rynku, dlatego sprawdzają się świetnie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Kołdry z wełny wykazują się dużą sprężystością, optymalną przewiewnością oraz hipoalergicznością – w przeciwieństwie do tych wykonanych z puchu i pierza nie uczulają, przez co są odpowiednie dla alergików. Są też jednak dość drogie.

Kołdry z jedwabiu

Na rynku pościeli można znaleźć także luksusowe kołdry wykonane z jedwabiu. Wyróżniają się one na tle innych tym, że wyjątkowo dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć, a także wykazują właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Kołdry jedwabne są jednak oczywiście, jak sam jedwab, drogie i uznawane są za luksusowe. Okazują się także zbyt chłodne dla niektórych osób, a tym samym nie nadają się do stosowania zimą, szczególnie w słabo ogrzewanych pomieszczeniach. Kołdry z jedwabiu mogą być jednak z powodzeniem stosowane u alergików.

Kołdry bambusowe

Dużą popularnością rynkową cieszą się także kołdry z wypełnieniem z włókna bambusowego, które charakteryzuje się dużą miękkością (większą od wełny!), a zarazem wytrzymałością. Kołdry bambusowe doskonale regulują temperaturę ciała, przez co rekomendowane są na wszystkie sezony. Pościel z wypełnieniem bambusowym nie należy do tanich, ale jest naturalna, uniwersalna i co bardzo ważne – przyjazna alergikom.

Kołdry syntetyczne

Kołdry z granulatu silikonowego

Powszechnie proponuje się konsumentom również kołdry z tzw. sztucznego puchu, a w rzeczywistości – granulatu silikonowego. Produkty te mają całkiem niezłe właściwości termoizolacyjne i nie uczulają, a więc są odpowiednie dla alergików. Dodatkowo, w przeciwieństwie do pościeli z nie zbijają się ani nie spłaszczają, dzięki czemu można prać je w pralce bez obaw o uszkodzenie. Są to kołdry ze średniej półki, które można polecić praktycznie każdemu.

Kołdry z włókna poliestrowego

Najpopularniejsze na rynku kołdry posiadają wypełnienie z włókna poliestrowego, które jest lekkie, elastyczne, antystatyczne i hipoalergiczne. Tego typu kołder nie powinno się prać w pralce, gdyż poliester ma tendencję do spłaszczania się i zbijania. Niemniej jednak, tanie kołdry tego typu można zarekomendować większości użytkowników. Warto pamiętać, że są to kołdry odpowiednie raczej na wiosnę lub lato, ponieważ nie zapewniają takiego komfortu cieplnego jak np. wełniane czy puchowe.

Kołdry z włókna silikonowego

Wśród popularnych kołder można znaleźć także modele z wypełnieniem silikonowym – lżejszym i znacznie bardziej elastycznym od wcześniej opisywanego poliestrowego. Kołdry z włókna silikonowego są odporne na odkształcenia, antystatyczne i hipoalergiczne. Ze względu na średnie właściwości cieplne są jednak polecane przede wszystkim na sezon letni i do bardzo ciepłych pomieszczeń.

Poszycie

Poszukując odpowiedzi na pytanie jaka kołdra najlepsza warto zwrócić uwagę na jej poszycie. Decyduje ono między innymi o trwałości kołdry, możliwości prania jej w pralce oraz komforcie użytkowania. W dostępnych na rynku kołdrach spotyka się różnego rodzaju poszycia:

 • Bawełniane || Naturalne, higieniczne, dobrze odprowadzające wilgoć, nadające się do wielokrotnego prania w pralce poszycie bawełniane to zawsze dobry wybór.
 • Bawełniano-poliestrowe || Tanie, ale wciąż praktyczne, możliwe do prania w pralce poszycie bawełniano-poliestrowe to dobra alternatywa ekonomiczna dla kołdry z poszyciem z naturalnej bawełny.
 • Satynowe || Eleganckie i błyszczące poszycie satynowe jest nie tylko piękne, ale także antystatyczne, dlatego poleca się je osobom uczulonym na kurz i roztocza.
 • Jedwabne || Luksusowe i drogie, ultra miękkie poszycie bawełniane zapewnia wysoki komfort korzystania z kołdry i rekomendowane jest najbardziej wymagającym użytkownikom.
 • Z mikrofibry || Odporne na uszkodzenia, a zarazem miękkie, przyjemne w dotyku i szybkoschnące poszycie z mikrofibry (mikrowłókien lub mikrofazy) to dobre poszycie dla osób szukających niedrogiej, a praktycznej kołdry.
 • Teflonowe || Nowoczesne, wyjątkowo trwałe i odporne na zanieczyszczenia poszycie teflonowe rekomenduje się przede wszystkim alergikom.
 • Fizelinowe || Poszycie flizelinowe ma niestety ograniczoną trwałość i szybko ulega uszkodzeniom, dlatego kołdry z takim poszyciem polecane są osobom, które chcą zaoszczędzić.

Sprawdź naszą ofertę:

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.