Wybór materaca potrafi przysporzyć nie lada trudności. Nie ułatwia nam tego faktu ilość dostępnych modeli na rynku. Dodatkową trudność sprawia dobór twardości, właściwości ortopedyczne, czy też dodatkowe, pasywne, funkcje, które materac posiada i pełni. Co ciekawe, często zastanawiamy się nad dobraniem w miejsce naszego materaca, dwóch pojedynczych modeli, lecz czy lepsze są dwa jednoosobowe materace, czy jeden dwuosobowy? Sprawdzamy tę kwestię w kilku przykładach!

Ergonomia, czyli czy lepiej wybrać dwa jednoosobowe materace?

Ważną zaletą posiadania dwóch materacy jednoosobowych jest łatwość przy zmianie prześcieradeł i pościeli. Model „pojedynczy” łatwiej jest ubrać w prześcieradło i nie będzie aż tak irytujące, gdy to z gumką się zwinie i trzeba będzie je ponownie założyć. Dodatkowo, łatwiej jest przewracać ten typ materaca. Mniejsza waga i gabaryt umożliwia swobodną zmianę płaszczyzny spania na tę drugą stronę.

Czy wszystkie materace można łączyć w ten sposób?

Idąc tropem popularnego powiedzenia „wszystko się da”, to jak najbardziej jest to możliwe, lecz nie zawsze taka opcja spełnia zarówno nasze oczekiwania, jak i samą swoją rolę.

Dokładniej, chodzi o fakt m.in. materacy sprężynowych. Modele materacy kieszeniowych, w swojej konstrukcji, posiadają oprócz sprężyn, przekładek tapicerskich czy filcowych i różnych rodzajów pian lub lateksu, także piankę, która chroni sprężyny znajdujące się wewnątrz struktury materaca (patrz obrazek poniżej).

Ta pianka należy do tych podstawowych i nie spełnia żadnej roli w podparciu kręgosłupa i mięśni, a jedynie pełni rolę wsparcia sprężyn, by te się nie wyłamywały. Utrzymuje je wewnątrz materaca i umożliwia im pełnowartościową pracę. Zwykle, jest jej około 5 cm i biegnie dookoła każdego materaca. Stosując wyjście z dwoma jednoosobowymi materacami tworzymy na środku takiego materaca dziesięciocentymetrową płaszczyznę ze zwykłej piany, której zadaniem jest ochrona sprężyn. Użytkując w taki sposób materacy doprowadzamy w znacznie szybszym tempie do zniszczenia środkowej części struktury materaca, więc jego żywotność zostanie w dużym stopniu skrócona.

Sprężynowe nie, to może piankowe?

Piankowe materace będą się charakteryzowały tym, że nie będą posiadały dodatkowych pianek dookoła, które miałyby chronić rdzeń. Po odsunięciu zamka rozdzielającego pokrowiec ujrzymy bezpośrednio rdzeń materaca. Taka konstrukcja będzie opowiadać za tym, że jakościowo została użyta taka sama piana na całej strukturze i nie będziemy zagrożeni przedwczesnym uszkodzeniem naszego podłoża spania w danym miejscu.

Czy każdy typ materaca piankowego może być w taki sposób używany?

Na to pytanie odpowiedź nie będzie całkowicie jednoznaczna, gdyż odróżniamy wiele typów materacy. Przykładem różnicy może być nawet sam pokrowiec. Materace posiadające pokrowce typu STANDARD nie będą wyposażone w tzw. „lamówkę”, czyli w najprostszym tłumaczeniu ostrego zakończenia pokrowca w postaci ramki (patrz obrazek niżej). Wówczas „dołek” na środku, w miejscu łączenia dwóch materacy będzie odczuwalny i wprowadzać będzie lekki dyskomfort w tracie snu. Dodatkowo, łokieć może nam wpadać w tę nierówność powodując uczucie odrętwienia.

Materace wyposażone w pokrowiec z tzw. lamówką będą bardzo dobrze łączyć się ze sobą, nie pozostawiając przy tym żadnej przerwy (patrz obrazek niżej). Warto pamiętać o tym że nie każdy materac będzie wyposażony w taką opcję.

Podsumowując, możliwości jest wiele, a przede wszystkim istnieją, lecz nie zawsze są one dobre i odpowiednie dla danego typu materaca. Rekomendacją jest zdecydowanie dobranie jednego materaca dwuosobowego, gdyż nie będziemy mieli żadnych problemów związanych z różnymi strukturami. Jeśli zaś powodem rozważania wyboru dwóch materacy jednoosobowych zamiast jednego dwuosobowego jest rozbieżność preferencyjna między współużytkownikami to warto przemyśleć zakup materaca w wersji partner. Wówczas uzyskujemy dwa inne materace wewnątrz jednego pokrowca, a to doprowadzi do pewnego kompromisu i zadowolenia obustronnego.

Można też dogadać się, co do przewracania materaca i ubierania prześcieradeł :)

Sprawdź naszą ofertę:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.