Pianka memory zwana także pianką leniwą lub pianką visco została wynaleziona na potrzeby misji kosmicznych NASA. Celem tej pianki było wyrównywanie napięć, które powstawały w trakcie startu rakiet i miały negatywny wpływ na zdrowie kosmonautów. Dlatego tego typu piankę zastosowano w fotelach wahadłowców. Z biegiem czasu ta technologia stała się dostępna dla zwykłych użytkowników. Pianki Visco są obecnie stosowane nie tylko w materacach, ale również w fotelach luksusowych samochodów czy też we wkładkach ortopedycznych do butów.

 

Pianka o doskonałej pamięci!

Jak już się dowiedzieliśmy, podstawowym zadaniem pianki termoelastycznej jest redukowanie nacisków i napięć i rozłożenie ich na jak największą powierzchnię ciała. Dlatego odpowiedz na pytanie, czy warto dać jej szanse, zależy wyłącznie od tego, czy właśnie takich właściwości szukamy.

 

Pianki memory są często spotykane w materacach rehabilitacyjnych. Właśnie ze względu na swoje właściwości znalazły swoje miejsce w tego typu materacach. Równomierne rozłożenie ciężaru ciała na powierzchni materaca ma dobroczynny wpływ na krążenie krwi i limfy w organizmie co przekłada się na lepszą regenerację w trakcie snu, a także występuje efekt przeciwodleżynowy. Odleżyny powstają w miejscach, które są najbardziej obciążane w trakcie leżenie, z tego właśnie powodu w tych punktach krążenie krwi jest ograniczone, dlatego u osób przewlekle leżących mogą one występować.

 

 

 

Przechodząc dalej, warto też wspomnieć o działaniu pianek memory na układ kostny. Otóż ze względu na duży stopień dopasowania tych pianek, układ szkieletowy użytkownika może spoczywać w pozycji najbardziej komfortowej, czyli takiej, w której ścięgna i mięśnie nie są nadmiernie rozciągane ani też nie ulegają przykurczom.

 

Zapewnij sobie wygodny sen z pianką memory

Szybkość reakcji pian memory jest zdecydowanie wolniejsza od pozostałych rodzajów pian stosowanych w materacach, stąd też wzięła się ich potoczna nazwa „pianka leniwa”. Lecz nawet w samym segmencie pianek memory występują znaczne różnice w reakcji , a jest to zależne nie tylko od gęstości pianek, ale również od technologii ich wytwarzania.

 

Potocznie przyjmuje się założenie, że gęstsza pianka to lepsza pianka – lecz wcale nie musi być to prawdą. Pianki spieniane w hermetycznych warunkach pod odpowiednim ciśnieniem pary wodnej mają określoną jednorodną strukturę i nawet jeśli będą miały mniejszą gęstość, mogą być zdecydowanie trwalsze i bardziej komfortowe od pian termo produkowanych w starszej technologii. Dlatego też ceny materacy z pianek memory mogą się bardzo różnić.