Może to kogoś zdziwi, ale na naszych salonach zdarzyło nam się usłyszeć takie pytanie kilka razy. Odpowiedź na to pytanie zawsze brzmi ''nie''. Z tego artykułu dowiecie się dlaczego ludzie o to pytają, z jakich powodów chcą dopuścić się tego aktu terroru, dlaczego nie wolno tego robić i jak tego uniknąć.

Kupujemy na oko...

Tak właśnie najczęściej kupuje się za duży materac. Wydaje nam się, że takie łóżko mamy w domu, że na takim śpimy. Różnica pomiędzy materacami o szerokości 90 cm, a 100 cm jest stosunkowo niewielka i łatwo się pomylić. Poza tym, przy oglądaniu wielu materacy w sklepie po pewnym czasie wszystkie wydają nam się podobne, łącznie z rozmiarem.

Rozmiar materaca pomylony z pościelą...

To kolejna przyczyna wyboru złego rozmiaru. Mylimy rozmiar materaca z rozmiarem pościeli. Jednym z bardziej popularnych rozmiarów materaca jest 160x200 cm. Do takiego materaca często dobieramy pościel w rozmiarze 200x220 cm. Profesjonalny doradca słysząc odpowiedź ''200x220 cm'' dopyta, czy aby na pewno podajemy rozmiar materaca. Materace o szerokości od 200 cm stanowią mniejszość, dlatego doświadczona osoba poprosi nas o sprawdzenie wymiarów. Natomiast jeżeli śpimy na materacu w rozmiarze 140x200cm, pod pościelą w rozmiarze 160x200cm to o wychwycenie pomyłki zdecydowanie trudniej. Nie możemy oczekiwać, że sprzedawca będzie znał rozmiar naszego materaca, może nas tylko dopytać gdy coś wydaje się mało prawdopodobne. Jednak odpowiedzialność za podanie złego rozmiaru spoczywa na nas. W salonie słyszymy pytanie o materac, podajemy zbliżony rozmiar pościeli i problem gotowy. 

Dlaczego nie można przycinać materaca?

Nigdy nie powinniśmy ingerować w strukturę materaca, a jego przycięcie jest właśnie taką ingerencją. Powodów jest wiele. Po pierwsze gwarancja – po takim działaniu możemy zapomnieć o gwarancji, a niektórzy producenci udzielają jej nawet na 15 lat! Po drugie naruszamy strukturę materaca. Z powodu próby przecięcia zmieniamy właściwości materaca. Niektóre materace są podzielone na strefy. Jeżeli skrócimy materac to odetniemy jedną strefę lub jej część. Wówczas pozostałe strefy zmienią swoje rozmieszczenie, zmieni się rozkład punktów podparcia naszego ciała. Może to wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Natomiast jeżeli będziemy chcieli odciąć kawałek z boku to naruszymy konstrukcję materaca, zwłaszcza sprężynowego. Poza tym pianka krawędziowa chroni wnętrze materaca między innymi przed dostaniem się do niego drobnoustrojów i kurzu. Odcinając ją ułatwiamy im dostęp do środka, a takie środowisko może mieć negatywny wpływ na naszą skórę i drogi oddechowe.

Jak tego uniknąć?

Mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć. Jeżeli wymieniamy tylko materac, a łóżko pozostaje bez zmian to wystarczy zmierzyć stary materac. W sytuacji gdy wymieniamy łóżko razem z materacem to zaczynamy od zmierzenia miejsca, którym dysponujemy w sypialni. Następnie do tego dobieramy rozmiar łóżka i materaca. Kupując zestawy w jednym miejscu, np. w profesjonalnym salonie lub na naszej stronie (https://sekretsnu.pl) minimalizujemy ryzyko pomyłki. Profesjonalni doradcy zadbają o to, aby nowe łóżko (https://sekretsnu.pl/11-lozka) i nowy materac (https://sekretsnu.pl/10-materace) były wygodne i przede wszystkim w odpowiednim rozmiarze. 

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy się zrelaksować i odpocząć po całym, męczącym dniu. Ograniczajmy sytuacje, w których będzie nam się kojarzyć z niemiłymi wspomnieniami, zwłaszcza jeżeli można ich uniknąć w prosty sposób. Podsumowując, lepiej zmierzyć trzy razy, niż o jeden raz za mało.