Mokry materac - jakie są przyczyny tego zjawiska? W zależności od klimatu panującego w sypialni, odpowiedzi na to pytanie mogą być różne. Jeśli materac jest mokry od spodu, warto się zastanowić nad tym, "czy to jest normalne", czy powodem takie stanu rzeczy nie może być np. jego niewłaściwe położenie.

Nocne poty

Jedną z najczęstszych odpowiedzi na pytanie dlaczego materac jest mokry, może być nadmierna potliwość. W przypadku jej wystąpienia, materac będzie wchłaniać większość lub całą wilgoć, której pozbywa się Nasze ciało. Trafia ona do wnętrza materaca i podczas jego pracy w trakcie Naszych ruchów na górnej powierzchni stopniowo owa wilgoć szukać będzie najbliższego ujścia, którym jest spód materaca. Stąd właśnie bierze się problem, jakim jest mokry materac.

Możliwe zabezpieczenie materaca jest bardzo proste – wystarczy zaopatrzyć się w ochraniacz higieniczny, w tej sytuacji najlepiej ochraniacz nieprzemakalny, który zbudowany jest z wierzchniej warstwy bawełny oraz dolnej – membrany zabezpieczającej materac przed przemoczeniami. Dzięki niemu, materac będzie dużo bardziej zabezpieczony przed przemoczeniem i zapewni Nam to jeszcze bardziej higieniczny sen więcej informacji na temat ochraniaczy tutaj.

Mokry materac a powietrze w sypialni

Kolejną możliwością prowadzącą do efektu „mokrego materaca” jest klimat panujący w sypialni. Mówiąc wprost – jeśli w Naszej sypialni z reguły temperatury są wysokie i jest gorąco – to materac, głównie materace wyposażone w pianę termoplastyczną (więcej o pianach termo elastycznych), czyli te oddychające nieco gorzej, to ryzyko „pocenia się” samego materaca będzie dużo większe niż w przypadku utrzymywania średniej temperatury w sypialni.

Mokry materac a stelaż

Bardzo ważną kwestią jest również posiadany stelaż. Używanie materaca bez stelaża to często wybierana opcja zaoszczędzenia dodatkowego wydatku w postaci stelaża. Niestety, materac nie może być użytkowany na takim podłożu. Po pierwsze, producenci zastrzegają sobie utratę gwarancji w przypadku nieużywania materaca na odpowiednim typie stelaża, więc czasem warto poświęcić „kilka złotych” więcej i móc traktować to jako inwestycję, bo materac odwdzięczy się Nam dużo dłuższym okresem użytkowania. Po drugie, stelaż ma swoją „żeberkową” konstrukcję z jednego bardzo ważnego powodu – odstępy pomiędzy lamelami wskazują na miejsca, gdzie dochodzi do cyrkulacji powietrza. Dzięki nim, materac może swobodnie znajdywać ujście wilgoci i ją odparować oraz zachować na odpowiednim poziomie higienę w trakcie snu nie pozwalając rozwijać się bakteriom i roztoczom, poprzez swobodną oddychalność.

Co zrobić z mokrym materacem?

Ważne jest aby materac posiadał odpowiednie podparcie w postaci dobrania odpowiedniego typu stelaża do konkretnego modelu materaca, a także do preferencji i możliwości w sypialni. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na to, jak reaguje Nasze ciało w czasie nocy obfitujących w znacząco wyższe temperatury niż na co dzień. Regularne obracanie materaca również w znaczącym stopniu zapobiegnie jego poceniu się, a także jego niszczeniu.

Ciekawie spisuje się wietrzenie materaca. Nie mówimy tutaj o wynoszeniu go codziennie na zewnątrz, gdyż sposobność i możliwości z reguły uniemożliwiają taki zabieg, natomiast podniesienie go z ramy łóżka i oparcie o ścianę w sypialni, gdyż nie będzie musiał ograniczać oddychalność poprzez utrzymywanie wysokiej temperatury w jego wnętrzu, gdzie przykryty on jest dodatkowo, np. narzutą i kołdrą oraz poduszkami. Dając możliwość swobodnego oddychania – Nasz materac będzie dużo dłużej utrzymywać swoje właściwości antyalergiczne, a także odpowiedni stopień higieny.

Podsumowując, jeśli zastosujemy się w jak największym stopniu do zaleceń producenta, na pewno wydłuży się żywotność Naszego materaca i zniknie problem z jego potliwością. Jeśli problem już się pojawił, warto natomiast sprawdzić dlaczego materac jest mokry i wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy. Mokry materac przeważnie sygnalizuje bowiem jakiś problem, który łatwo rozwiązać.