Dobór odpowiedniego materaca dla Naszej Małej Pociechy jest niezwykle ważny. W dużej mierze zależeć będzie jego rozwój, właśnie od materaca. To, jak będzie układać się jego głowa względem reszty ciała, czy jaki komfort uzyska kręgosłup dziecka w trakcie snu. Zatem jaki materac dla dwulatka wybrać? Twardszy, czy może bardziej elastyczny? Piankowy, czy lateksowy, a może kieszeniowy? Czy może identyczny, jak my, rodzice, posiadamy, bo jest mu wygodnie? Na ostatnie pytanie odpowiemy we wstępie: Nie, dziecku zaleca się odpowiedni model dla jego grupy wiekowej, gdyż Nasz kierowany jest pod inny rozkład nacisku i inną wagę. Resztę wątpliwości postaramy się rozwiać poniżej.

Kiedy zmienić materac dziecku?

Moment zmiany łóżeczka niemowlęcego na łóżko dziecięce czy nawet i na łóżko „dorosłe” dla Naszego Maluszka jest zazwyczaj kluczowym momentem do zmiany również materaca. Uśredniając przypada on zazwyczaj na okres między 2. a 3,5 rokiem życia. Wszystko zależy od tempa wzrostu dziecka, więc przedział ten jest aż tak duży i elastyczny pod konkretne dziecko. Odwołując się do powyższego fragmentu, nie ma też uniwersum w przypadku określania idealnego czasu na zmianę łóżeczka. W przypadku dzieci posiadających bardzo dużą tendencję wzrostową nie możemy powiedzieć, że skrajna długość czasu będzie tak samo dobra, jak w przypadku Maluszka rosnącego wolniej. Dodatkowo, warto jest prowadzić obserwacje, co do przyjmowanych pozycji w trakcie snu przez dziecko, czyli, mówiąc najprościej, czy Nasza Pociecha sypia w głównej mierze spokojnie, bez znaczącego przekręcania się i przyjmowania dziwnych pozycji, czy wręcz przeciwnie . Kiedy zaś przyjdzie już odpowiedni czas na zmianę, nachodzi Nas pytanie: „Jaki to ma być materac?”.

Idealny materac dla dwulatka

Materac dla dwulatka nie powinien być przesadnie twardy ani miękki. Skupmy się tutaj na materacach średnio-twardych. Bezpośredni wpływ na twardość materacyka mieć będzie waga dziecka. Dobranie zbyt twardego modelu skutkować będzie „wiszeniem” kręgosłupa, gdyż odcinek Nasz kręgosłup posiada naturalne krzywizny w kształcie litery „S”. Dobierając sztywny model będzie je „prostować”, co poprowadzi do rozwijania kręgosłupa w nienaturalny sposób. Jeśli zaś, dobierzemy model zbyt miękki odcinek lędźwiowy kręgosłupa odczuje to najbardziej poprzez przesadne zapadanie w materacu. Sylwetka dziecka najprościej przypominać będzie kształt litery „V”. Model średnio-twardy zapewni coś „pomiędzy”, czyli nie będzie zbytnio wypychał kręgosłupa dziecka, nienaturalnie przy tym prostując go, ani też nie pozwoli na zbyt głębokie zapadnięcie się w swojej strukturze. Bardzo istotną kwestią przy doborze materaca jest również to, by był on antyalergiczny. Zarówno pokrowiec, jak i wnętrze, czyli rdzeń i reszta konstrukcji, powinny być przyjazne alergikom. Oczywiście, nie każde dziecko jest alergikiem, lecz w przypadku Naszych Pociech warto zapobiec powstaniu takowej alergii, ponieważ materac może również w dużej mierze się temu przyczynić. Źle pielęgnowany prowadzi do rozwijania się wewnątrz jego struktury roztoczy, bakterii i drobnoustrojów. Dzieje się tak, gdy zostanie dostarczona do wewnątrz struktury wilgoć, czy przez pot, czy przez dziecięce nietrzymanie moczu. Jeśli materac nie zostanie prawidłowo wysuszony, wilgoć, a także ciepło dostarczane od dziecka, jak i otoczenia będą idealnym ośrodkiem do namnażania się niebezpiecznych mikroorganizmów. Dodatkowo, martwy naskórek, który złuszczać się będzie wprost na materac, paznokcie, czy włosy będą idealnym źródłem pożywienia dla roztoczy, bakterii, czy drobnoustrojów.

Materac dla dwulatka -- modele, które nie są warte uwagi

W tym przypadku nie zaleca się użytkowania przez dzieci, tym bardziej tych najmłodszych, materacy wyposażonych we wkład z gryki czy kokosa, które już na samym początku mogą być idealnym ośrodkiem do namnażania mikroorganizmów mogących wywołać powstanie alergii u Malucha, czy nasilanie objawów, jeśli takową już ma. Materac sprężynowe również nie będą tutaj idealnym wyborem, ponieważ mniejsza ilość punktów podparcia (a będzie ich tyle, ile zapewni materac sprężyn na metrze kwadratowym) i znaczące punktowe działanie na ciało, może utrudniać spokojny rozwój organizmu dziecka, w fazie największego wzrostu. Warto pominąć ten typ materacyka, również, ze względu na to, że w materacach sprężynowych, pomimo bardzo dobrej cyrkulacji powietrza, duże powierzchnie wewnątrz sprężyn oraz pomiędzy nimi będą idealnym ośrodkiem do składowania i namnażania niebezpiecznych dla zdrowia dziecka mikroorganizmów. Dobierając materac dla Naszego dwulatka najlepiej będzie skupić się na grupie materacy piankowych, lateksowych oraz piankowo-lateksowych.

Zobacz nasze materace:

Materace piankowe

Materac dla dwulatka wykonany z pianki PUR, dzięki swojej budowie, zapewni Naszemu Maluszkowi nieskończenie wiele punktów podparcia dla kręgosłupa oraz mięśni. Taka zasada działania pozwoli w spokoju mu się rozwijać i dorastać. Będzie też odczuwalne to po Jego samopoczuciu po przespanej nocy w maksymalnym komforcie. Dodatkowo, materace piankowe, dzięki temu, że są zbudowane z jednolitego bloku, nie będą zostawiać dużych przestrzeni, a co za tym idzie, nie będą sprzyjać namnażaniu i rozwojowi bakterii, drobnoustrojów, grzybów, czy roztoczy. Oczywiście, odpowiednia pielęgnacja zapewni dużo dłuższy czas zachowywania odpowiedniego stopnia higieny dla dziecka. Produkcja pian, użytych w materacach dziecięcych, jest oparta na produktach głównie pochodzenia naturalnego, np. woda. Dzięki takiemu stopniowi naturalności, dziecko nie będzie narażone na przesadną ilość chemii użytej do produkcji, więc zapobiega to ewentualnemu wywoływaniu wysypek i innych reakcji alergicznych.

Materace lateksowe

Materace lateksowe kierowane są głównie pod dzieci (lub osoby starsze, lecz istnieje rozbieżność modeli i konstrukcji), ponieważ lateks używany do produkcji materacy jest pochodzenia głównie syntetycznego. Dzięki takiej zasadzie produkcji materac lateksowy nie będzie wywoływać alergii, czy prowadzić do jej powstania. Głównym atrybutem lateksu jest hydrofobowość. Wilgoć, która przedostanie się przez pokrowiec zatrzyma się na wierzchniej warstwie lateksu, bądź przepłynie przez kanaliki, które służą zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a także zachowaniu strefowości materaca, gdyż są one nawiercane „na wylot”, a lateks, sam w sobie, jest jednolitą strukturą nie przepuszczającą cieczy. Dodatkowo, dzięki takiej budowie, materace lateksowe są niesprzyjającym miejscem do namnażania i rozwoju niebezpiecznych dla dziecka mikroorganizmów. Materace lateksowe są bardzo wyporne na odkształcenia, gdyż sam lateks jest najbardziej elastycznym materiałem używanym do produkcji materacy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Materace piankowo-lateksowe

Ostatnią grupą są materace piankowo-lateksowe. Ich najważniejszą cechą jest to, że będą po prostu połączeniem powyższych konstrukcji. Najczęściej spotykana budowa cechuje się tym, że pianka pełni rolę rdzenia i „spodu” materaca, natomiast część lateksowa pełni rolę podłoża spania i ma bezpośredni kontakt z dzieckiem, jako użytkownikiem materaca. Oczywiście, strona lateksowa, przez wysoką elastyczność samego lateksu, jest bardziej dopasowująca się i, w prostym mniemaniu, trochę bardziej miękka, natomiast tej drugiej, nieco sztywniejszej strony – piankowej – użyć możemy, gdy Nasze dziecko nieco podrośnie i zwiększy się jego waga, wraz ze wzrostem, by dobrze dopasować Maluchowi powierzchnię spania i twardość.

Pokrowiec na materac dla dwulatka

Ostatnim kryterium doboru materaca dla Naszego dwulatka jest odpowiedni pokrowiec. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz postępowi, mamy możliwość przebierania w odpowiednich połączeniach wkładu materaca z pokrowcem. Wybitnie dobrze będą zachowywać wysoki poziom higieny w dziecięcym materacu pokrowce z certyfikacją potwierdzającą wysoką antyalergiczność. Przykładem takiego pokrowca jest Aloe Vera, ponieważ ekstrakt z aloesu wpływa bardzo korzystnie na skórę, a także wspomaga zasypianie. Pokrowców jest na rynku bardzo dużo, więc opisywanie każdego z osobna będzie trwać wiecznie. Warto posilić się zdaniem specjalistów, którzy z chęcią wspomogą wybór i zaproponują odpowiedni model.

Podsumowując, wybór materaca sam w sobie nigdy nie będzie prosty. Tym bardziej gdy chodzi o Naszą Pociechę, dla której zawsze chcemy jak najlepiej. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu podjęcie decyzji będzie choć trochę łatwiejsze oraz ponownie zachęcamy do rozmowy ze sprzedawcami. Spokojnie, oni nie gryzą, chcą tylko pomóc - zachęcamy do skorzystania z ich wsparcia, w wyniku którego wybierzecie najlepszy materac dla dwulatka dla swojej pociechy. 

Sprawdź naszą ofertę:

Przeczytaj również:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.