Zakup materaca potrafi być trudny i spowodować więcej kłopotów niż mogłoby się wydawać. Gdy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego podłoża spania, chcielibyśmy podjąć kroki, które umożliwią nam wydłużenie żywotności materaca, czy też zapobiegną przedwczesnemu odkształcaniu. Czy jest taka możliwość? Co zrobić, aby materac się nie odkształcał? Odpowiadamy!

Jak dbać o materac? - wybierz odpowiedni stelaż

Odpowiedni typ stelaża

Najważniejszą kwestią w trakcie użytkowania materaca, by wydłużyć jego żywotność jest dobór odpowiedniego typu stelaża. Sam w sobie stelaż, czyli żeberka widoczne pod materacem odpowiadają za podłoże materaca, czyli jego wsparcie. Dodatkowo, prócz samej funkcji podpierającej jego zadaniem jest zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza – stąd konstrukcja żeberkowa, niejednolita. Konstrukcja ta musi zostać zachowana, gdyż stosując jednolitą płytę całkowicie uniemożliwiamy oddychanie materacowi, co w połączeniu z ciepłem ciała i otoczenia, a także ewentualną wilgocią, która prędzej lub później dostanie się do materaca, spowodujemy bardzo wysokie ryzyko powstawania pleśni. Pleśń może powodować problemy z układem oddechowym, wywoływać reakcje alergiczne lub je nasilać. Bardzo często pomijana kwestia, związana właśnie ze stelażem, okazuje się być równie ważna, co sam materac. Materac spełnia bardzo ciężką rolę, jaką jest wsparcie naszego kręgosłupa i mięśni, więc odpowiednia jego pielęgnacja i wsparcie dla niego, przedłoży się to również na nas samych.

Co ciekawe, jest kilka rodzajów, tych najbardziej podstawowych, stelaży. Najpopularniejsze typy to stelaż prosty, tzw. listewka, stelaż z listwami elastycznymi, a także stelaż regulowany ręcznie lub automatycznie. Ostatni typ stelaża zostanie w tym artykule pominięty, gdyż jest to moduł komfortu, a nie obowiązkowy bywalec każdej sypialni.

Zaczynając od prostej listewki. Nie jest to najlepszy, ani rekomendowany typ stelaża, lecz może on zostać zastosowany do większości łóżek drewnianych. W łóżkach tapicerowanych jest odwrotnie. Powodem jest jego konstrukcja, a dokładniej brak ramy, do której przytwierdzałoby się listwy, a jedynym elementem, który łączy te listwy to taśma mocująca zastosowana na dwóch skrajnych częściach listew. Poprzez taką konstrukcję stelaż bardzo łatwo się rozwija.

Zobacz nasze materace:

Dlaczego nie może zostać zastosowany w łóżkach tapicerowanych, tylko w drewnianych?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Wewnątrz struktury łóżka, a dokładniej w bokach, zanóżku oraz wezgłowiu stosuje się mocowania właśnie pod stelaż. W łóżkach drewnianych te listwy są przez całą długość boku, a wówczas stelaż z taśmą może zostać użyty, gdyż każda z osobna listewka posiada wsparcie. W łóżkach tapicerowanych niestety listwy boczne nie są montowane na całości, więc jedynym wyjściem jest zastosowanie stelaża ramowego, a takim są stelaże elastyczne.

Stelaże elastyczne cechują się tym, że prócz wspomnianych wyżej ról, odgrywają jeszcze jedna, zasadniczą i bardzo istotną rolę, jaką jest amortyzacja materaca. W przypadku listewki materac przyjmował na siebie pełne obrażenia, bez dodatkowej amortyzacji. Poprzez takie działanie znacznie szybciej zaczną pojawiać się odkształcenia materaca, a temu chcemy zapobiec. Stelaż elastyczny pracuje wraz z materacem i w dużym stopniu odciąża sam materac, zachowując przy tym odpowiednie wsparcie. Dzięki takiej kooperacji nasze podłoże spania będzie w bardzo dobrym stopniu wspierać nasz kręgosłup i mięśnie przez znacznie dłuższy czas, niż w przypadku zastosowania stelaża prostego.

Regularne przewracanie materaca kluczem do sukcesu?

Równie istotną kwestią, jak odpowiednio dobrany stelaż, jest regularne odwracanie materaca. Prawidłowa kolejność to zamianę miejsc głowy i nóg, a także w przypadku materacy dwuosobowych, zamiana miejsc partnerów. Czynność ta powinna następować nie rzadziej niż raz na pół roku. Dzięki takiej prostej czynności w znaczącym stopniu wydłużymy żywotność naszego materaca poprzez równomierne jego zużywanie. Punktowe zużycie nie będzie wówczas widoczne, a przy zachowaniu odpowiedniego stopnia higieny taki materac posłuży nam wiele, świetnie przespanych, lat.

Podsumowując, stosując te dwa proste sposoby, na pewno w znaczącym stopniu spowolnimy zużywanie się i odkształcanie materaca. Stelaż, często pomijany, na nim często oszczędzamy, by „nie przepłacać już na start”, a okazuje się, że niewielka różnica cenowa staje się czymś na rodzaj długodystansowej inwestycji. To samo tyczy się przewracania materaca. Mówi się, że to nijak nie pomaga, a tylko dodaje roboty i koniec końców się do tego nie przykładamy, bo materac wytrzymał „i tak ładnych parę lat”, lecz skoro tu jesteście, znaczy, że chcielibyście wydłużyć tę jego żywotność, by nie zmieniać materaca bez potrzeby zbyt często. Powyżej opisane metody na pewno pomogą. Mamy nadzieje, że ten artykuł pomoże wam cieszyć się jak najdłużej ze swojego zakupu.

Sprawdź naszą ofertę:

Przeczytaj również:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.