Na najwyższy stopień komfortu nie tylko idealnie dobrany materac będzie mieć największy wpływ. Potrzebujemy do pełni dwóch składowych – odpowiednio dobranego materaca, a także idealnie dopasowanej do Naszej powierzchni oraz pozycji spania poduszki. Jaką więc wybrać poduszkę? W tym artykule skupimy się na zaletach oraz wadach poduszki puchowej, a także postaramy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Na wstępie wyjaśnimy, czym charakteryzuje się poduszka puchowa. Odpowiemy też na pytanie czym poduszki puchowe różnią się między sobą, a także jak odróżnić je od siebie jakościowo. Zapraszamy do lektury!

Czym jest puch, skąd jest pozyskiwany, do poduszek?

Puch gabarytowo można porównać do płatka śniegu, natomiast wyglądem przypomina promyki. Jego struktura jest bardzo lekka i trójwymiarowa. Posiada także malutkie, niemalże niewidoczne haczyki. Zasada działania puchu polega na tym, że pobiera on powietrze z otoczenia i magazynuje w sobie, dzięki czemu Nas ogrzewa. Dzięki takiej możliwości nazywany jest najlepszym na świecie naturalnym izolatorem ciepła i potrafi reagować na zmiany temperatury zarówno Naszego ciała, jak i otoczenia. Pomimo postępu technologicznego jaki możemy zaobserwować nawet na przestrzeni ostatnich kilku lat, to akurat w tej kwestii, czyli izolowania ciepła, nie wynaleziono nic, co mogłoby nawet dorównać poziomowi puchu. Poduszki puchowe, w odróżnieniu od kołder, z reguły są trzykomorowe. Dwie pierwsze komory wypełnione są puchem, natomiast trzecia, środkowa, pierzem. Takie zastosowanie ma na celu zapobiec przed zapadnięciem poduszki, gdyż nie podtrzymywałaby wówczas Naszej głowy, a takie jest jej zadanie.

Poduszka puchowa - puch gęsi czy kaczy?

Puch jest pozyskiwany od ptactwa wodnego takiego jak kaczki i gęsi. Jego jakość zależy bezpośrednio od wielkości oraz długości promyków. Im są większe, tym puch jest lepszej jakości. Najwyższą jakością cechuje się właśnie puch gęsi, a jest to spowodowane najwyższymi parametrami izolacyjnymi, które on zapewnia. Posiada on także dużo wyższą moc rozprężania. Dodatkowo, puch gęsi, bardzo szybko odprowadza wilgoć, dzięki czemu ryzyko powstawania pleśni w tego rodzaju produktach jest niemalże żadne (pomijając oczywiście skrajne przypadki). Dlatego właśnie, poduszka puchowa powinna być wykonana z gęsiego, a nie kaczego puchu.

Najlepszym sposobem na odpowiednią konserwację poduszek i innych wyrobów puchowych jest wietrzenie i roztrzepywanie. Powodem jest to, że tkanina, którą produkt jest wykończony jest puchoszczelna. Jeśli będziemy prać zbyt często, powłoka puchoszczelna będzie tracić swoje właściwości z każdym praniem, a to poprowadzi do skrócenia żywotności Naszych poduszek, czy kołdry. Rekomendujemy pranie poduszek maksymalnie dwa razy w ciągu roku, natomiast kołdrę raz na dwa lata.

Zobacz nasze materace:

Poduszki puchowe dostępne w SekretSnu.pl 

Różnice, jakie są najczęściej spotykane pomiędzy poduszkami oraz kołdrami puchowymi to waga oraz cena. Najważniejsze to, aby zapamiętać, że w cale cięższa poduszka czy kołdra nie będzie lepsza od lżejszej, tylko wręcz przeciwnie. Ciężki wyrób oznacza, że puch nie jest najwyższej jakości i najczęściej jest brudny, pozyskiwany złym sposobem, a nawet niekiedy mogą znajdować się w nim drobiny drobiu. Spowodowane jest to sposobem pozyskiwania, który polega na uprzednim uboju. Nie zagłębiając się w szczegóły samego procesu pozyskiwania, warto po prostu skupić się na znalezieniu bardzo wysokiej klasy puchu, jak najczystszego, lekkiego. Puch cechuje się tym, że waga jednego oscyluje w okolicy 0.001g- 0,002g, czyli jest bardzo lekki, tudzież i poduszka, czy kołdra będą lekkie. Między innymi te kwestie mają bezpośredni wpływ na cenę, ale też sposób chowu, prowadzący do pozyskiwania puchu. Jeśli będą to gęsi oraz kaczki żyjące w klatce, czyli tańszym kosztem będą pozyskiwane „surowce”, tym cena będzie niższa, a puch gorszej jakości. Najwyższą jakość puchu, idącą w parze z ceną, jest hodowla „na wolnym wybiegu”, gdzie ptactwo może normalnie żyć i w sposób naturalny się rozwijać.

Czy poduszka z pierza jest zdrowa? 

Poduszka puchowa, jak każda inna, jeśli zostanie źle dobrana, spowoduje ból kręgosłupa w odcinku szyjnym. Powodem jest to, że Nasze ciało posiada naturalne krzywizny, a także krzywizny spowodowane wieloletnim przyzwyczajeniem do danej pozycji spania. Jeśli naruszymy to, do czego Nasz organizm się przyzwyczaił, po prostu zareaguje w taki właśnie sposób, bólem. Chodzi tutaj najprościej o zmianę podłoża spania. Pomijając kwestię materaca, a skupiając się na poduszce, jeśli dotychczas spaliśmy wysoko, a z reguły sypiamy na boku, to poduszka puchowa może okazać się za nisko, co prowadzić może do bólu w odcinku szyjnym. Puch świetnie podpiera Nasz kręgosłup szyjny, lecz nie w każdym wypadku, z resztą, jak każda poduszka. Jest kierowana pod konkretną grupę odbiorców, szczególnie tych, którzy preferują raczej niższą wysokość ułożenia głowy względem ciała lub osób śpiących głównie na plecach, brzuchu, a także osób o wąskim tułowiu, wraz z barkami śpiących na boku.

Jak sami widzicie, kryteriów do dobrania odpowiedniej poduszki puchowej jest jak zawsze wiele, natomiast fakt, że poduszki puchowe są najgorsze dla Naszego kręgosłupa to najzwyczajniej mit! Podsumowując, warto zainwestować w dobrą, wygodną i maksymalnie dopasowaną pod swoje potrzeby, preferencje i przyzwyczajenia, poduszkę, ponieważ wywiera tak samo ogromny wpływ na jakość Naszego snu, jak prawidłowo dobrany materac.

Sprawdź naszą ofertę:

Przeczytaj również:

Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?

Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.

Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
  • Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
  • Nie wiesz czym są strefy komfortu?
  • Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
  • Jaki materac na chory kręgosłup?
  • Jaki materac dla dziecka?

W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.