Pozycja, w której się śpi, ma ogromny wpływ nie tylko na komfort i jakość snu, ale także stan zdrowia. Wiele mówi się o tym, że najmniej korzystną, a jednocześnie jedną z najbardziej wygodnych pozycji do spania, jest spanie na brzuchu, praktykowane przez sporą ilość osób. Czy to prawda? Sprawdzamy, czy powinno się spać na brzuchu oraz, czy spanie na brzuchu jest zdrowe - co mówią na ten temat lekarze?

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Naukowcy prowadzący badania nad zdrowym snem, są zgodni co do tego, że najzdrowszą pozycją do spania jest ta klasyczna, czyli leżąca i wyprostowana. Tylko leżenie na plecach pozwala na odciążenie kręgosłupa i narządów wewnętrznych, umożliwia wyprostowanie kończyn oraz ułatwia oddychanie, a tym samym gwarantuje wygodny i prawdziwie regenerujący sen. Spanie na plecach poleca się prawie wszystkim osobom, z wyjątkiem tych, które cierpią na refluks czy bezdech (w skrajnych przypadkach mogą się w takiej pozycji udusić).

Zdrowe, wygodne i rekomendowane przez lekarzy i specjalistów spanie na plecach, nie jest jednak popularną praktyką. Znacznie częściej można spotkać osoby preferujące sen w pozycji embrionalnej czy spanie na brzuchu. Szczególnie to drugie budzi wiele kontrowersji. Teoretycznie bowiem, jest bardzo komfortowe dla osoby śpiącej, a praktycznie też - szkodliwe dla jej zdrowia. Na popularne pytanie, czy powinno się spać na brzuchu, należy zatem odpowiedzieć NIE. Z jakiego powodu? Odpowiadamy, przedstawiając przykre konsekwencje, do jakich może prowadzić długotrwałe spanie na brzuchu.

spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu a kręgosłup

Specjaliści ortopedzi podkreślają, że spanie na brzuchu jest szkodliwe dla kręgosłupa i układu ruchu człowieka. Wymusza asynchroniczną pracę systemu mięśniowo-więzadłowego, który w wyniku przyjęcia nienaturalnej pozycji, jest obciążony tylko z jednej strony, podczas gdy z drugiej pozostaje nadmiernie rozluźniony. Regularna ekspozycja na taką dysproporcję,zwiększa ryzyko powstawania oraz pogłębiania wad postawy czy krzywizn kręgosłupa. Przyczynia się także do powstawania rozmaitych dolegliwości bólowych o charakterze incydentalnym i przewlekłym.

Leżąc na brzuchu, nienaturalnie mocno obciąża się kark i obręcz barkową. Zwiększony nacisk na te struktury, przenosi się na niższe partie kręgosłupa. Podczas spania na brzuchu, często skręca się też głowę w bok. W tej pozycji mięśnie, tkanki przykręgosłupowe i stawy międzykręgowe znajdują się w ciągłym napięciu, przez co kręgosłup nie daje się rozluźnić i zregenerować. Co więcej, przy spaniu na brzuchu, podkula się jedną z kończyn dolnych, co prowadzi do kompensacyjnego ułożenia miednicy i dolnych segmentów kręgosłupa w półobrocie, a to z kolei zwiększa ryzyko utrwalania się różnych odkształceń.

Inne konsekwencje spania na brzuchu

Spanie na brzuchu szkodzi nie tylko kręgosłupowi i układowi ruchu, ale również innym narządom. Wywołuje nacisk na struktury trawienne, powodując problemy z ich perystaltyką, a także dokuczliwe bóle brzucha. Uciska również płuca, spłycając oddech i zmniejszając dopływ tlenu do krwi, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do uduszenia. Przy spaniu na brzuchu obciążona jest także głowa i twarz, w których obrębie mogą powstawać nieestetyczne i niebezpieczne odleżyny i zmiany skórne, jak również dolegliwości bólowe. Przy spaniu na brzuchu cierpi nie tylko kręgosłup, ale i cały organizm.

Zatem czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Na podstawie wyżej wymienionych informacji łatwo wywnioskować, że nie. Co jednak zrobić, jeśli preferuje się tego typu pozycję i nie można przyzwyczaić się do spania na plecach? W takim przypadku, najlepiej skorzystać z rozwiązań oferowanych na współczesnym rynku artykułów gwarantujących zdrowy i komfortowy sen. W sklepie internetowym SekretSnu.pl posiadamy kilka produktów dla osób śpiących na brzuchu – jakich?

brzuch spanie

Materace i poduszki dla osób śpiących na brzuchu

W sklepie internetowym SekretSnu.pl oferujemy różne produkty, których zakup może uczynić spanie na brzuchu mniej szkodliwym. Wśród tego typu wyrobów, możemy zarekomendować między innymi nowoczesne materace przeciwodleżynowe zatwierdzone do użytku medycznego, które zmniejszają dolegliwości bólowe w obrębie układu ruchu, minimalizując nadmierne napięcia mięśniowe. Sprawdzą się one nie tylko u osób śpiących na brzuchu, ale również tych preferujących równie niebezpieczną pozycję embrionalną.

Poza wymienionymi wyżej materacami, osobom śpiącym na brzuchu, polecamy także specjalistyczne poduszki ortopedyczne, które czynią pozycję ciała bardziej naturalną i wyrównują dysproporcje napięciowe w obrębie kręgosłupa. Tego typu poduszki w kształcie litery X zapewniają odpowiednie podparcie dla głowy i ramion, rozkładają ciężar ciała, a do tego, ułatwiają oddychanie. Polecamy je śpiącym w szkodliwych dla zdrowia pozycjach, ale również cierpiącym na migrenę czy bóle karku, również o podłożu nerwowym.

Czy powinno się spać na brzuchu? Zdecydowanie nie, bowiem spanie na brzuchu jest szkodliwe dla kręgosłupa, układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz głowy i twarzy. Pozycja ta nie jest polecana, ponieważ wpływa negatywnie na zdrowie, jednak efekty jej regularnego przyjmowania, można zminimalizować, na przykład używając materacy przeciwodleżynowych czy specjalistycznych poduszek ortopedycznych.

Zarówno poduszki, jak i materace ortopedyczne to stały element oferty naszego sklepu internetowego. Produkty te rekomendujemy nie tylko osobom lubiącym spanie na brzuchu, ale i innym, dla których ważny jest zdrowy sen. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz innymi artykułami na naszym blogu, na przykład tym o higienie snu.