Wkład materaca - kokosowy i gryczany. Jaki jest najlepszy?
Stoisz przed wyborem materaca i zastanawiasz się, który model wybrać, by maksymalnie zaspokoił Twoje potrzeby? Czy może po prostu słyszałeś o materacach z kokosem lub wkładem gryczanym? Czy warto zainwestować w taki model? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Wkład kokosowy - charakterystyka
Stosowany jest w materacach piankowych, sprężynowych i lateksowych, czyli dokładniej, w każdym typie materaca możemy uświadczyć obecność przekładki kokosowej. Czasami wkład jest grubszy, czasami jest to jedynie cienka przekładka. Takie wkłady wytwarza się z włókien kokosowych, które pochodzą z łupin orzechów kokosa. Włókna te zostają poddane procesowi prasowania i lateksowania, dzięki czemu struktura jest bardzo silnie zwarta, ale i lekko elastyczna. Dzięki samemu procesowi lateksowania struktura maty kokosowej także nie jest ostra i nie podrażnia skóry. Głównym zadaniem, jakie spełnia wkład kokosowy w materacy, jest utwardzenie materaca i nadaniu mu sztywności. Dodatkowym zadaniem jest poprawa wentylacji powietrza wewnątrz materaca.
Wkład gryczany - co to takiego?
Wkład gryczany to nic innego jak łupina owocu gryki. Wykorzystywany jest w materacach i poduszkach od bardzo dawna. Bardzo często materace wyposażone we wkład gryczany promowane są jako antyalergiczne, zapewniające zdrowe sen i powodujące uczucie bliskości z naturą, z uwagi na fakt pozyskiwania tego „surowca”. W teorii można się z tym zgodzić, gdyż zastanawiając się nad tą kwestią krótko, dochodzimy do wniosku, że to prawda i wiedza ta jest przekazywana od lat.. No właśnie.. Problem pojawia się tutaj, że na dzień dzisiejszy jest kosmiczna różnica w technologii produkcji materacy i to, co zostało powiedziane X lat temu, w cale nie musi spełnić swojej roli dziś. Sam zamysł produkcji materacy z wkładem gryczanym polegał na tym, by zapewnić jakąkolwiek możliwość dla osób żyjących w zgodzie z naturą i praktykujących ekologiczny tryb życia!
Czy warto wybrać materac, w którym zastosowano wkład kokosowy?
Odpowiedź na to pytanie należy podzielić na dwie kategorie: Dorośli oraz Dzieci. Mówiąc o dorosłych wybór materaca z wkładem kokosowym powinien być już decyzją indywidualną i kierowany powinien być tylko pod odbiorców, którzy preferują podłoże dużo bardziej sztywne, natomiast z punktu widzenia zdrowotnego.. Chwila, takiego nie ma! Za przykład posłuży materac sprężynowy. Konstrukcyjnie środek wnętrza stanowią sprężyny kieszeniowe. Następnie obustronnie klejona jest warstwa przekładki filcowej lub tapicerskiej, później kokos i na końcu pianka. Materace sprężynowe słyną z punktowego podparcia i wywierania ciśnienia na Nasze ciało. Przy zastosowaniu przekładki kokosowej cały zamysł twórców materacy sprężynowych o punktowym podparciu całkowicie umiera. Materac zaczyna reagować, nie punktowo, a powierzchniowo, więc Nasze ciało jest podpierane w dużo mniejszej liczbie punktów. Poprzez wyeliminowanie punktowej elastyczności i brak zachowania odpowiedniej strefowości znacząco zmniejsza się stopień podparcia kręgosłupa i mięśni, a przy doborze materaca, w głównej mierze, właśnie na tym się skupiamy, by mieć jak największą liczbę punktów podparcia i, jak najmniej, punktów utrzymujących się samodzielnie, przy udziale organizmu.
Materac z wkładem kokosowym dla dziecka - czy warto?
Jeśli zaś mówimy o dzieciach, materace z wkładem kokosowym nie zaleca się używania go przez dzieci. Powodem jest to, że dziecko również nie może mieć zbyt twardego materaca, gdyż zapobiegnie to prawidłowemu rozwojowi jego kręgosłupa w najważniejszym dla Niego okresie. Najprościej tłumacząc materace z kokosem są dla dzieci zbyt twarde, ich twardość nie jest dopasowana do niskiej wagi. Dla najmłodszych użytkowników materacy najczęściej kokos bywa w materacu połączony z wkładem gryczanym, a taki rodzaj wkładu stanowczo odradzamy. Jakie płyną zagrożenia z posiadania któregoś z wymienionych rodzajów materacy? Warto zwrócić uwagę na to, że materace z wkładem kokosowym bardzo często są polecane jako te, które są przyjazne kupującym, z uwagi na fakt, iż są unaturalnieniem syntetycznej konstrukcji materaca. Niestety, nie jest to prawda, gdyż kokos jest ciałem żywym, co prowadzić może do rozwijania się wewnątrz bakterii, grzybów, roztoczy i innych drobnoustrojów. Najczęściej dochodzi do takiego zjawiska w połączeniu z wilgocią, gdy np. Nasz pot zostanie wchłonięty w strukturę materaca. Wilgoć, ciepło i pożywienie w postaci Naszego martwego naskórka, czy paznokci spowoduje namnażanie się mikroorganizmów rozwijających się w materacu.
Zagrożenia związane z użytkowaniem materacy z kokosem i gryką
Ogromnym zagrożeniem dla użytkowników materacy z kokosem, a także z wkładem gryczanym jest pleśń. Zminimalizowana oddychalność piany w połączeniu z Naszym potem, czy jakąkolwiek inną formą dostającej się wilgoci prowadzić może właśnie do powstawania pleśni. To samo tyczy się wkładu gryczanego. Gryka może również pleśnieć. Bardzo chłonie wilgoć, a także wszelkie wydzieliny z Naszego ciała. Znikąd, również, nie wzięła się opowieść o robakach w materacu. Ale skąd? Otóż w łuskach gryki możemy znaleźć takie małe stworzenia, jakimi są gryzyki (często zwane pstonikami). Ten mały organizm bardzo często może odpowiadać za zmiany skórne u dzieci. Jego larwy żyją wewnątrz materaca do momentu rozpoczęcia możliwej produkcji. Potrzeba im do tego ciepła i wilgoci. Ciepło dostarczane jest codziennie, natomiast wilgoć najczęściej spowodowana jest potliwością w ciepłe noce, czy problemy z trzymaniem moczu, co u dzieci jest całkowicie normalne. Niestety, nie tylko gryzyki są zagrożeniem w tego typu materacach. Do nich dołączyć możemy również mączniki i mielniki. Warto zadać sobie teraz pytanie: „Czy nadal chcę ryzykować dobro mojego dziecka?”.
Podsumowując, nie jest dobrym pomysłem wybór materaca z wkładem kokosowym, jak i gryczanym. Powodują wiele problemów, a także same nie są wystarczająco praktyczne w użytkowaniu i informacje, które często się słyszy są nieprawdziwe. Powodem jest grupa odbiorców, do jakiej komunikat jest kierowany. Producenci wybierają grupę tradycjonalistów i osób podatnych na opinie „starszyzny”. Owszem, kiedyś mogło to całkiem dobrze spełniać swoją rolę, porównując oczywiście adekwatnie do możliwości, natomiast w dzisiejszych czasach wiedza do jakiej mamy dostęp, a przede wszystkim technologia, pozwalają Nam jednak wybrać dużo lepszy produkt. Naszym zdaniem materac z wkładem z gryki otrzymuje od razu na starcie stanowcze „NIE”, natomiast materac z wkładem kokosowym w kierunku dzieci również „NIE”, a u dorosłych niech to będzie kwestia
Sprawdź naszą ofertę:
- Materace do spania
- Materac piankowy
- Materace sprężynowe
- Materace kieszeniowe
- Materac kokosowy
- Materac z pianki termoelastycznej
- Materace multipocket
- Materace z pianki wysokoelastycznej
- Materac lateksowy
Jak wybrać rodzaj i twardość materaca?
Duży wybór, wiele opinii, być może sprzeczne informacje, które słyszysz od znajomych lub możesz znaleźć w internecie utrudniają wybór.
Pobierz kompleksowy poradnik, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni eksperckie techniki stosowane w najlepszych salonach.
Pobierz poradnik jeśli:
- Chcesz dobrze wybrać - piankowy, czy sprężynowy?
- Jaka twardość h1,h2,h3,h4 jest najlepsza dla Ciebie, a może o zmiennej twardości?
- Nie wiesz czym są strefy komfortu?
- Jaki wybrać materac dla pary? Materace ona i on.
- Jaki materac na chory kręgosłup?
- Jaki materac dla dziecka?
W poradniku odpowiadamy na te i wiele innych pytań w sposób rzetelny i godny zaufania!
Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekretSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Kontakt z konsultantem:
Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.
Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.
Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg