Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że przed zakupem materaca należy zwrócić uwagę na jego twardość i rodzaj wypełnienia. Nie ma w tym nic zaskakującego. Mało kto jednak pamięta o tym, że materace mają różne wysokości. Są tacy, którzy wolą wysokie materace, inni preferują stosunkowo niskie podłoże snu, a jeszcze inni… kompletnie nie wiedzą, co wybrać! Jaka wysokość będzie w takim razie najlepsza? Czytaj dalej, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego wysokość materaca ma tak duże znaczenie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wysokość materaca to kolejny z parametrów, które wpływają na komfort ich wypoczynku. Źle dobrana sprawi, że materac nie będzie zapewniał odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Nie powinno się także decydować na bardzo wysokie materace bez przemyślenia swojej decyzji. To, że materac jest wysoki, wcale nie musi oznaczać, że będzie lepszy.

Pamiętaj także o tym, że to od wysokości materaca zależy późniejsza grubość łóżka. Taki materac powinieneś zatem wybierać, biorąc pod uwagę również to, jaką ramą łóżka dysponujesz.

Od czego zależy grubość konkretnego materaca?

Grubość materaca ma bezpośredni związek z tym, jakich materiałów użyto do jego produkcji. Wiele osób myśli, że wysokie materace wyróżniają się zatem najwyższą jakością. Nie do końca jest to prawdą. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju materaca poszukujesz.

Domyślasz się pewnie, że dobrej jakości materace kieszeniowe lub hybrydowe zazwyczaj będą grubsze, niż materace piankowe. W końcu w ich przypadku producent jakoś musi zmieścić we wnętrzu materaca sprężyny. Następnie musi je zabezpieczyć warstwą dodatkowej pianki. W innym przypadku sprężyny byłyby odczuwalne, a sam materac niewygodny. Nie oznacza to jednak, że materace sprężynowe są lepsze niż materace piankowe, prawda? W takim razie, jaka wysokość materaca będzie dla Ciebie najlepsza?

Jak dopasować wysokość swojego materaca?

Podczas poszukiwań idealnej wysokości materaca powinieneś zwracać uwagę na kilka czynników.

Grubość materaca a wiek i waga

Zazwyczaj wysokość dobrej jakości materacy wynosi od 18 do 30 centymetrów. Wartości te dotyczą jednak jedynie materacy dla dorosłych. Dzieci z uwagi na swoją wagę mogą spać na niższych materacach. W przypadku niemowlaków i ich kołysek wysokość materaca powinna wynosić około 10 cm. Natomiast jeżeli Twoje dziecko śpi już na łóżku ze stelażem elastycznym, rozglądaj się za materacami o wysokości 15 cm. Warto także dodać, że materace o wysokości 30 cm mogą być ratunkiem dla osób starszych. Taka wysokość zdecydowanie ułatwi poranne wstawanie z łóżka.

Wysokość materaca a rama i stelaż łóżka

Poza wiekiem i wagą wysokość materaca powinieneś dostosować także do ramy swojego łóżka. Zbyt cienki materac nie zapewniłby odpowiedniego podparcia. Leżąc na nim, mógłbyś odczuwać stelaż łóżka. A to, nie byłoby zbyt komfortowym doświadczeniem, prawda? Z drugiej strony, zbyt wysoki materac, który bardzo wystaje nad ramę łóżka, nie wygląda za dobrze.

Rodzaj materaca a jego wysokość

Wiesz już, że na wysokość materaca ogromny wpływ ma również to, za jakim rodzajem produktu się rozglądasz. Materace sprężynowe zazwyczaj posiadają od 18 do 25 cm wysokości. Natomiast wygodne materace piankowe powinny posiadać około 20 cm grubości.

Wysokie materace — o tym warto pamiętać!

Teraz wiesz już, że wysokość materaca to kolejny z parametrów, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu tego produktu. Pamiętaj, że wpływa na nią rodzaj danego materaca, rama i stelaż Twojego łóżka, a także wiek i waga. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz w stanie dobrać idealny produkt dla siebie!

Sprawdź naszą ofertę:

Chcesz wiedzieć jak kupić dobry, nowy materac przy ograniczonym budżecie?

Szukasz dobrego materaca, ale zależy ci na korzystnej cenie? Wydaje ci się, że dobre materace są poza zasięgiem twoich możliwości. Nic bardziej mylnego. Stworzyliśmy dla ciebie zestawienie dobrych materacy w dobrej cenie.

Pobierz poradnik jeśli:

  • Masz ograniczony budżet i nie możesz pozwolić sobie na najlepszy materac
  • Szukasz optymalnych rozwiązań
  • Kupujesz materac do pokoju gościnnego
  • Potrzebujesz trwałego materaca
  • Potrzebujesz szybko wybrać i nie przepłacić

Nasi eksperci przejrzeli ofertę materacy dostępnych na rynku i wybrali najkorzystniejsze.

Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od SekreSnu.pl
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Kontakt z konsultantem:

Skontaktuj się z nami! Zrobimy szybki wywiad i pomożemy wybrać optymalny materac.

Nie przepłacaj! Skonsultuj i kup dobrze.

Telefon: 539 022 070
Email: sklep@sekretsnu.pl
Czat online: prawy dolny róg

Zadzwoń »

Polecane artykuły:

Jak natychmiast poprawić jakość snu, raz na zawsze?

Jeśli masz zamiar kupić nowy materac do łóżka, albo źle sypiasz na obecnym, przeczytaj ten artykuł, bo to mogą być najbardziej zaskakujące informacje na temat jakości Twojego snu, o których do tej pory nikt nie chciał Ci napisać wprost. Czytaj »

Stelaż pod materac - jak go wybrać oraz na który rodzaj stelaża warto postawić

Wybór odpowiedniego stelaża, na którym spocznie nasz materac, może mieć ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia naszego snu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje stelaży i dowiedz się, jak wybrać ten najlepszy. Czytaj »

Materac sprężynowy czy piankowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaka jest różnica w materacach i który z nich jest lepszy? Dzisiaj pomagamy Ci w wyborze materac piankowy, czy sprężynowy. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czytaj »

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca, żeby była optymalna? Dzisiaj przedstawiamy Ci skalę twardości materaców i to, na co powinieneś zwracać uwagę. Przeczytaj, zanim kupisz zły materac. Czytaj »

Udostępnij ten wpis

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.